top of page

טיפול במשבר זהות

מבלבול לזהות - למצוא את עצמנו

טיפול במשבר נפשי / טיפול במשבר זהות עצמית
 

חלק גדול מהפניות לטיפול, לא נובעות מקושי אקוטי ובלתי נסבל, אלא פשוט ממצוקה כללית שאנחנו לא יודעים לשים עליה את האצבע.

יכול להיות שאתם סובלים מתחושה כללית שמשהו לא בסדר, או שהדברים כבר לא עובדים כמו פעם.

 

אולי אתם חווים משבר אחרי תאונה, פיטורין, מחלה, פטירה של אדם קרוב או כל אירוע משמעותי משנה חיים אחר.

לעיתים אחרי אירוע כזה, נראה שכל מה שהאמנו וחשבנו על העולם כבר לא מתאים ולא מסתדר. במצב הזה אנחנו נדרשים לחשוב מחדש על עצמנו ועל החיים, ולהגדיר לעצמנו מחדש, מי אנחנו, במה אנחנו מאמינים, ומה אנחנו רוצים להיות.

למשל לאחר פטירה של אדם קרוב, נדרש להגדיר את עצמנו בלעדיו. לאחר פיטורין – נדרש להגדיר מחדש את הערך העצמי שלנו.

אחרי מחלה – נדרש להצליח לאמץ לעצמנו דרך חיים חדשה – אף שייתכן שהדברים כבר לא יחזרו להיות, כפי שהיו בעבר.

התמודדות עם אובדן דרך ובלבול בזהות

האמת שקשה להגדיר מהי זהות. זהות היא בצורה פשוטה כל מיני מחשבות, אמונות ותפיסות שלנו ביחס לעצמנו - שביחד יוצרות את המבנה הכללי שאנחנו מגדירים יחד כאני.

 

כך למשל, לרוב הגברים תהיה בדרך כלל תפיסה כזו או אחרת שיש לי זהות של "גבר". עם זאת, איך אני רואה ומגדיר את הזהות הגברית (או הנשית) שלי, כמו מה זה אומר להיות גבר או אישה? ועד כמה אני עומד טוב במשימה הזאת? זו כבר שאלה שכל אחד יענה עליה אחרת, והיא יכולה להתברר במהלך התהליך שלכם.

 

הזהות שלנו הולכת ומתגבשת בדרך כלל במהלך גיל ההתבגרות. בגיל הזה הנער והנערה מתחילים לראות את עצמם כישות נפרדת מהוריהם, ומתחילים לשבור את הראש בנוגע למי הם ובמה הם מאמינים, ביחס להורים, למורים, לחברה וכו'.

 

בדורנו יש הטוענים שגיל ההתבגרות ותהליך גיבוש הזהות מתארך מעט לשנות ה-20, וש- "30 זה ה- 20 החדש".

לפעמים מכל מיני סיבות, גיבוש הזהות מתעכב ומסתבך - והאדם מוצא את עצמו במשבר זהות עצמית. 

 

משבר זהות - הבלבול הזהותי שאנו חווים עשוי להיות בתחומים שונים. יכולות להיות לנו תהיות לגבי זהותנו המקצועית, המשפחתית, המינית או הדתית.

אולי אתם מרגישים ש- "אני כבר לא יודע מי אני", ו- "מה אני רוצה להיות". ש- "לא טוב לי בחיים". ו- "אני תקוע, ואבוד".

ייתכן שתרגישו שהקרקע נשמטת מתחת לרגליכם, וכי איבדתם את המצפן הפנימי.

יכול להיות שאלו הן ספקות ותהיות שישבו שנים רבות, מתחת לפני השטח, אך כעת הן צפות ומציפות אתכם.

יש מקרים בהם לא מדובר במשבר נפשי כתוצאה מקושי מסוים, אלא הצטברות של קשיים שונים לאורך זמן, מביאים אותנו למצב בו אנחנו כבר לא מצליחים להתמודד, ומוצאים את עצמנו מבולבלים, מרוקנים ועייפים.

התמודדות עצמית עם משברים

בשלב ראשון, עוד לפני שפונים לאיש מקצוע לשם טיפול במשבר נפשי, אנשים בדרך כלל מנסים להתמודד בעצמם עם משבר זהות עצמית או כל משבר מסוג אחר שהם חווים, באמצעות דרכי ההתמודדות שהם מכירים.

 

כחלק מתהליך ההתמודדות, פעמים רבות משברים מביאים לשינויים באורח החיים כמו ירידה או התחזקות בתחום הרוחני והדתי, שינוי מקצוע, או מעבר דירה.


פגשתי גם מספר לא מועט של אנשים שמשנים את השם שלהם – כדי לציין את השינוי בזהותם העצמית, ולבטא את התהליך שהם עוברים כלפי חוץ.

האמת שכבר בתנ"ך, לפני שנים רבות (עוד לפני שהגו את הרעיון פילוסופים ופסיכולוגים בירושלים ובעולם), אנחנו רואים ששינוי שם מסמל תהליך של מעבר למהות חדשה "לא יקרה שמך עוד יעקב - כי אם ישראל יהיה שמך" (בראשית ל"ה).

עם זאת, לפעמים ההתמודדות היא מורכבת, ואז יש מצב שנרצה לפנות לעזרה מקצועית שתעזור לנו למצוא את הדרך. במצב כזה סביר גם נרגיש שאנחנו מתלבטים ואנחנו לא בטוחים איזה פסיכותרפיסט אנחנו רוצים וגם לא יודעים איך לבחור פסיכולוג שיתאים לנו.

 

במצב כזה שהכל מתבלבל, גם בחירה של מטפל יכולה להיות מורכבת. למרות זאת, ועם כל תחושות הבלבול וההתלבטויות, חשוב שנדע בסופו של דבר לבחור מישהו להתחיל איתו את התהליך, גם אם ייתכן ולא יהיה מושלם.

צמיחה כתוצאה ממשבר במסגרת טיפול במשבר זהות

משבר זהות או משבר נפשי לא פתור יכול להוביל לתסכול, לחרדה, לדיכאון (למידע על טיפול בדיכאון), לתחושת חוסר ערך, חוסר כיוון, חוסר משמעות וחוסר תכלית.

הגעה לטיפול, המהווה מקום בטוח, בו אנחנו יכולים לחשוב על עצמנו, ולברר עם עצמנו, ולעשות סדר יחד עם דמות חיצונית שאנחנו נותנים בה אמון.

במהלך טיפול במשבר זהות נשאף להעמיק אל מתחת לפני השטח אף יותר ממה שנהוג בטיפול סי בי טי. אנחנו נרצה לשאול ולברר: מה קורה לנו? מה אנחנו עוברים? מי אנחנו? ומה אנחנו רוצים להיות.

בתהליך שלנו נלמד גם איך לשפר את הדימוי העצמי. לפעמים נדרש תהליך מעמיק, שיאפשר לכם להכיר את עצמכם טוב יותר, ולהבין מה אתם רוצים, ומה טוב  ונכון לכם כיום.

טיפול במשבר זהות הוא תהליך מאתגר, שבסופו של דבר מוביל לצמיחה, לגדילה ולהתפתחות אישית בכל התחומים: האישי, הלימודי, המקצועי, הכלכלי, הזוגי וכו'.

כל משבר טומן בחובו את האפשרות למצוא את ההזדמנות הגלומה בו. טיפול במשבר נפשי, ליווי והתערבות נכונה ומקצועית בזמן הנכון – יעזרו לנו להתקדם לשלב הבא בחיינו, ויביאו אותנו, לירידה ברמת החרדה (למידע על טיפול בחרדה), הגדלה של חווית השלמות העצמית, והגברה של הביטחון העצמי.

כל אדם הוא שונה, ייחודי ומיוחד, ולכן גם כל תהליך הוא מסע ודרך ייחודית, בה אני זוכה יחד עם האדם, לפלס את הדרך ולגלות בעצמו צדדים חדשים שלא הכיר.

הדרך והמסע שאנחנו עוברים יחד הוא ייחודי ומיוחד לכל אחד במציאת הנתיב שלו, ובמציאת הדרך ליצור ולטוות את סיפור חייכם. כשתרגישו שהצלחתם למצוא את זהותכם ומקומכם, אתם תדעו שהכל היה שווה, ואין לנו שמחה גדולה מזו! זו תהיה הרגשה כאילו נולדתם מחדש!

יואב אריה לוי

אולי תרצה לקרוא על שיטות הטיפול שיכולות לסייע בטיפול במשבר זהות:

נער מבולבל בנוגע לזהותו
טיפול במשבר זהות - פגישה אצל פסיכולוגית
מטופל במשבר זהות עצמית מצייר את עצמו
bottom of page