טיפול במשבר זהות

מבלבול לזהות - למצוא את עצמנו

טיפול במשבר נפשי / טיפול במשבר זהות
 

חלק גדול מהפניות מהפניות לטיפול, לא נובעות מקושי אקוטי ובלתי נסבל, אלא פשוט ממצוקה כללית שאנחנו לא יודעים לשים עליה את האצבע.

ייתכן שאתם סובלים מתחושה כללית שמשהו לא בסדר, או שהדברים כבר לא עובדים כמו פעם.

 

יחד עם זאת, לפעמים נחווה משבר אחרי תאונה, פיטורין, מחלה, פטירה של אדם קרוב או כל אירוע משמעותי משנה חיים אחר.

 

לאחר אירוע כזה, נראה שכל מה שהאמנו וחשבנו על העולם כבר לא מתאים. במצב זה אנחנו נדרשים לחשוב מחדש על עצמנו ועל החיים, ולהגדיר לעצמנו מחדש, מי אנחנו, במה אנחנו מאמינים, ומה אנחנו רוצים להיות.

 

למשל לאחר פטירה של אדם קרוב, נדרש להגדיר את עצמנו בלעדיו. לאחר פיטורין – נדרש להגדיר מחדש את הערך העצמי שלנו.

 

לאחר מחלה – נדרש להצליח לאמץ לעצמנו דרך חיים – אף שייתכן שהדברים כבר לא יחזרו להיות, כפי שהיו בעבר.

התמודדות עם אובדן דרך ובלבול בזהות

 

משבר זהות - הבלבול הזהותי שאנו חווים עשוי להיות בתחומים שונים. יכולות להיות לנו תהיות לגבי זהותנו המקצועית, המשפחתית, המינית או הדתית.

נרגיש ש- "אני כבר לא יודע מי אני", ומה אני רוצה להיות. שלא טוב לי בחיים. שאני תקוע, ואבוד.

 

ייתכן שתרגישו שהקרקע נשמטת מתחת לרגליכם, וכי איבדתם את המצפן הפנימי.

יכול להיות שאלו הן ספקות ותהיות שישבו שנים רבות, מתחת לפני השטח, אך כעת הן צפות ומציפות אתכם.

יש מקרים בהם לא מדובר במשבר נפשי כתוצאה מקושי מסוים, אבל הצטברות של קשיים שונים לאורך זמן, מביאים אותנו למצב בו אנחנו כבר לא מצליחים להתמודד, ומוצאים את עצמנו מבולבלים, מרוקנים ועייפים.

התמודדות עצמית עם משברים

בשלב ראשון, אנשים בדרך כלל מנסים להתמודד בעצמם עם משבר זהות או כל משבר מסוג אחר שהם חווים, באמצעות דרכי ההתמודדות שהם מכירים.

 

כחלק מתהליך ההתמודדות משברים מביאים לשינויים באורח החיים כמו ירידה או התחזקות בתחום הרוחני והדתי, שינוי מקצוע, או מעבר דירה.


פגשתי גם מספר לא מועט של אנשים שמשנים את השם שלהם – כדי לציין את השינוי בזהותם העצמית, ולבטא את התהליך שהם עוברים כלפי חוץ.

 

למעשה כבר בתנ"ך אנחנו רואים ששינוי שם מסמל תהליך של מעבר למהות חדשה "לא יקרה שמך עוד יעקב - כי אם ישראל".

אך לפעמים ההתמודדות היא מורכבת, ולפעמים אנחנו לא מרגישים שאנחנו זקוקים לעזרה מקצועית או שאנחנו לא יודעים איך לבחור פסיכולוג שיתאים לנו, וגם זה כמובן בסדר גמור.

צמיחה כתוצאה ממשבר במסגרת טיפול במשבר זהות

משבר זהות או משבר נפשי לא פתור עשוי להוביל לתסכול, לחרדה, לדיכאון (למידע על טיפול בדיכאון), לתחושת חוסר ערך, חוסר כיוון, חוסר משמעות וחוסר תכלית.

הגעה לטיפול, המהווה מקום בטוח, בו אנחנו יכולים לחשוב על עצמנו, ולברר עם עצמנו, ולעשות סדר יחד עם דמות חיצונית שאנחנו נותנים בה אמון.

 

במהלך טיפול במשבר זהות נרצה לשאול ולברר: מה קורה לנו? מה אנחנו עוברים? מי אנחנו? ומה אנחנו רוצים להיות.

 

בתהליך זה נלמד גם איך לשפר דימוי עצמי. לעיתים נדרש תהליך מעמיק, שמאפשר לאדם להכיר את עצמו טוב יותר, ולהבין מה הוא רוצה, ומה טוב לו ונכון עבורו כיום.

לעיתים טיפול במשבר זהות זהו תהליך מאתגר, אך שבסופו של דבר מוביל לצמיחה, לגדילה ולהתפתחות אישית בכל התחומים: האישי, הלימודי, המקצועי, הכלכלי, הזוגי וכו'.

 

כל משבר טומן בחובו את החובה למצוא את ההזדמנות הגלומה בו. טיפול, ליווי והתערבות נכונה ומקצועית בזמן הנכון – יסייעו לנו להתקדם לשלב הבא בחיינו, ויביאו אותנו, לירידה ברמת החרדה (למידע על טיפול בחרדה), הגדלה של חווית השלמות העצמית, והגברה של הביטחון העצמי.

כל אדם הוא שונה, ייחודי ומיוחד, ולכן גם כל תהליך הוא מסע ודרך ייחודית, בה אני זוכה יחד עם האדם, לפלס את הדרך ולגלות בעצמו צדדים חדשים שלא הכיר.

 

הדרך והמסע שאנו עוברים יחד הוא ייחודי ומיוחד לכל אחד במציאת הנתיב, ובמציאת הדרך להמשיך ולכתוב את סיפור חייו. כאשר התהליך הוא מוצלח, אין לנו שמחה גדולה מזו!

אולי תרצה לקרוא על שיטות הטיפול שיכולות לסייע בטיפול במשבר זהות:

יצירת קשר טיפול CBT באינטרנט
  • Facebook Social Icon
  • YouTube