top of page

נפגש באינטרנט בטיפול פסיכולוגי אונליין? סקירה מורחבת ומטפלים מומלצים

רחוק אבל קרוב: פסיכולוג אונליין - טיפול פסיכולוגי באינטרנט מהבית שלך

 טיפול אונליין - אילוסטרציה

הכל על טיפול אונליין: יתרונות, חסרונות ואיך זה עובד?

כאן תוכלו לקרוא בהרחבה על טיפול פסיכולוגי בזום - ​

✅ מה 5 היתרונות שיש במפגש עם פסיכולוג אונליין שאין במפגש פרונטלי רגיל?

✅ האם אפשר להרגיש קרוב לאדם שלא פגשת אלא רק בטיפול פסיכולוגי אונליין באינטרנט?
✅ נצא למסע בזמן ונשאל את פרויד מה דעתו על טיפול עם פסיכולוג אונליין?

✅ נסביר ​תכלס, איך עובד מפגש עם פסיכותרפיסט או פסיכולוג אונליין?

וגם נדבר על -

❎ איך התחלתי לעבוד בטיפול פסיכולוגי אונליין למרות שהרבה מטפלים צחקו עלי!

❎ מה החסרונות של טיפול פסיכולוגי אונליין שכדאי לכם לקחת בחשבון?

❎ למי ממש לא מומלץ להגיע לטיפול אונליין? בדקו האם אתם בקטגוריה זו!

❎ האם גם בהגעה לטיפול נפשי באינטרנט יכולים להיות "פקקים"?

 

והכי חשוב - 

🙂 איך אפשר לנצל את החסרונות של טיפול פסיכולוגי אונליין ולהפוך אותם ליתרונות?

💡  איך תדעו האם מומלץ לכם לעבור טיפול אונליין בזום או סקייפ?

המטפלים שלנו זמינים גם לטיפול באינטרנט
צרו קשר לפרטים נוספים על טיפול אונליין

Aryeh Sampson - מטפל טיפול מחובר

Aryeh Sampson

Psychotherapist MA and certified relationship therapist with 15 years experience. I specialise in helping couples improve their relationship, anger management and anxiety issues. With couples I assist them to understand the root of their disconnection, build better communication and increase love and connection. As an integrative therapist I tailor my counselling to suit the client’s needs, drawing from a number of approaches including IFS ( Internal family system), CBT, psychodynamic and Imago therapy.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

מיכל אזולאי אשכנזי - מטפלת טיפול מחובר

מיכל אזולאי אשכנזי

עו"סית קלינית מנוסה. מטפלת במבוגרים, נוער בטיפול פרטני או זוגי. מטפלת בגישה אנושית, חמה ומעמיקה ובגישה דינמית ואינטגרטיבית. מאמינה באנשים ובקשר מיטיב. מטפלת בדכאון, חרדות, אובדן, טראומה, פגיעות מיניות, o.c.d ומשברי חיים. מסייעת גם במקרים בהם יש צורך לגייס את כוחות הסביבה.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747346

יוסף קנטי - מטפל טיפול מחובר

יוסף קנטי

פסיכותרפיסט אינטגרטיבי, מוסמך בטיפול בהבעה ויצירה ופסיכודרמה (MA) ופסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית מטעם אונ' חיפה. משלב טיפול בסכמה תרפיה, וביופידבק. מטפל בילדים, נוער ומבוגרים. מאמין ביכולתו של האדם לקדם את השינוי הפנימי בחייו. אני כאן כדי לעזור לו, בעזרת אינטגרציה בין קשת רחבה של גישות טיפוליות באופן המותאם לכל אחד ואחד. מומחה בטיפול לציבור הדתי והחרדי.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747292

יואב אריה לוי - מטפל טיפול מחובר

יואב אריה לוי

עו"ס קליני ופסיכותרפיסט, מנהל המרכז. מטפל בגישה אינטגרטיבית בחשיבה דינמית המתמקדת בכאב ובאתגר המלווה את האדם לאורך חייו, ומהווה שער לצמיחה ותיקון. משלב בטיפול חשיבה דינמית, קוגנטיבית התנהגותית, נרטיבית, EMDR וגופנפש. מאמין כי עם התמודדות, התמדה, והרבה אמונה, ניתן לצמוח הרבה מעבר למה שאנו מאמינים שאפשרי.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747777

שילה גולדמן - מטפלת טיפול מחובר

שילה גולדמן

פסיכולוגית מנוסה, ניסיון רב עם ילדים, נערים ונערות. מטפלת בנשים, ומדריכת הורים ומטפלת בקשיים רגשיים: בעיות חברתיות, דימוי עצמי, חרדות, קשיי פרידה, ומומחית לטיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות ביו-פידבק ונוירו-פידבק (גישה מדעית ייחודית המאמנת מחדש את גלי המוח). משלבת גישה דינמית, CBT, אמנות ומיינדפולנס.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747215

מיכל בן יצחק - מטפלת טיפול מחובר

מיכל בן יצחק

עו"ס קלינית, MSW, פסיכותרפיסטית CPP, מטפלת בהורים וילדים, קשיי התקשרות, קשב וריכוז, וחרדות חברתיות. מטפלת זוגית ומשפחתית. מאמינה כי טיפול מוצלח מושתת על יצירת מרחב של הקשבה, הבנה, קבלה ואמון, תוך התמקדות בגילוי וזיהוי הכוחות הטומונים באדם. מציעה כלים ופתרונות מעשיים לקונפליקטים זוגיים, אישיים ומשפחתיים.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747280

שירן ברנד - מטפלת טיפול מחובר

שירן ברנד

עו"סית קלינית ומומחית בפסיכותרפיה קצרת מועד. מלווה גברים ונשים. מאמינה מאוד בשילוב בין גישות שונות. משלבת בעבודתה טיפול דינמי חוויתי (EDT) וטיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בכדי לזרז ולמקד את תהליך הטיפול ולהתמקד במקור הקושי. מטפלת בין השאר בצעירות בסיכון, נשים שנפגעו מאלימות, טראומה מינית, התקפי חרדה, אבל ואובדן ועוד.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747279

דן גרינולד - מטפל טיפול מחובר

דן גרינולד

פסיכותרפיסט אינטגרטיבי, M.A בפסיכותרפיה גוף-נפש-רוח מטעם אוניברסיטת חיפה. מטפל בנוער ומבוגרים.
מטפל בגישה דינמית מעמיקה, בשילוב כלים מעולם הגוף-נפש והסיביטי כגון מיינדפולנס, פוקוסינג, מדיטציה, ACT ו- AEDP.
מנוסה בטיפול בחרדות, פוסט טראומה, והתמודדות עם משברי חיים. מאמין כי ביסוד הטיפול עומד קשר בטוח ומיטיב שנבנה בין המטפל למטופל, תוך חיבור לחלקים הרוחניים והגופניים שבנו.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747218

לימור גור - מטפלת טיפול מחובר

לימור גור

עו"ס קלינית M.A. ופסיכותרפיסטית קוגנטיבית התנהגותית. מומחית בטיפול בהפרעות חרדה ודיכאון, פוביות, חרדה חברתית, התקפי פאניקה ו- OCD. מטפלת בטראומה ופגיעה מינית.
אובדן ואבל. מלווה נשים בתהליכים של טיפולי פוריות, אובדני היריון, לידה שקטה. ניסיון רב בהפרעות אכילה, וטיפול בעודף משקל. מאמינה כי יש לתפור לכל מטופל "חליפה" לפי מידותיו, לפי הקצב, הצרכים והסגנון הייחודי של כל אחד ואחת.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747342

אלינור מאירוביץ' קיז - מטפלת טיפול מחובר

אלינור מאירוביץ' קיז

עובדת סוציאלית קלינית, MSW. מטפלת בנערות ונערים, נשים וגברים, וכן מדריכת הורים. מטפלת בדכאון, חרדות, התמכרויות, אובדן, בירור זהות, והכוונה אישית. בעלת תעודת הכשרה בתחום ההתמכרויות בגישה אינטגרטיבית. אני מאמינה בקשר קרוב בין האדם למטפל, ובחיפוש יחד אחר הדרך והכוחות הפנימיים של האדם ביצירת שינוי פנימי וחיצוני בחייו.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747216

ליבנת ליכט - מטפלת טיפול מחובר

ליבנת ליכט

עו"סית קלינית, מטפלת בנשים צעירות ובוגרות. מאמינה במפגש בגובה העיניים, באפשרות להגיע להקלה בכאב ולסייע בהתמודדות גם כשנראה שאין מוצא. מטפלת בחרדה, טראומה, בנפגעי התעללות נפשית, משבר ותקיעות, אבל אובדן, הכנה להיריון, לאחר לידה, והדרכת הורים. ניסיון רב עם הציבור הדתי והחרדי.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747221

מיכל אואנונו - מטפלת טיפול מחובר

מיכל אואנונו

מטפלת מומחית בטיפול ב- CBT בפוסט טראומה, וחרדות, עם ילדים, מתבגרים ומבוגרים. מדריכת הורים. פיתחה אף גישה ייחודית לעבודה עם PE עם ילדים באמצעות בובות ובאמצעים ויזואליים שונים. מטפלת גם בSEE FAR CBT ובסכמה תרפיה, ומיינדפולנס. מטפלת בגישה ישירה, אמיצה ואופטימית. עובדת עם האוכלוסיה הדתית מזה שנים רבות.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747278

יחזקאל טאניס - מטפל טיפול מחובר

יחזקאל טאניס

עו"ס קליני .M.S.W ומטפל קוגניטיבי התנהגותי מוסמך מטעם אוניברסיטת חיפה. חבר מומחה באיט״ה (אגודה ישראלית לטיפול קוגניטיבי התנהגותי). נסיון רב שנים בבריאות הנפש עם הצבור הדתי והחרדי. מטפל בחרדות, OCD, פוסט טראומה, סכיזופרניה, דיכאון, שאלות זהות ועוד. משלב טיפול CBT, ACT, וטיפול פסיכו-דינמי. דוגל בטיפול שנעשה במיקצועיות, בשיתוף פעולה תוך שיח והקשבה הדדית.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747286

רבקי דרוק - מטפלת טיפול מחובר

רבקי דרוק

עובדת סוציאלית קלינית M.A. מטפלת בנוער, נשים ומדריכת הורים. מומחית בטיפול בפגיעות מיניות, חרדות, מצבי משבר וטראומה. בעלת ניסיון בעבודה עם מתבגרות וצעירות במצבי סיכון ומצוקה. מטפלת בגישה דינמית ובשילוב כלים השלכתיים. מנוסה בעבודה עם הציבור החרדי והדתי.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747348

ד''ר מישלי לויטן - מטפלת טיפול מחובר

ד''ר מישלי לויטן

פסיכולוגית קלינית. פוסט דוקטורט בבריאות הנפש באוניברסיטה הפדרלית של ריו דה ז'נרו, ברזיל. התמחתה במרכז להפרעות אכילה בתל השומר. פירסמה מאמרים רבים על טיפול בדיכאון עמיד, חרדה חברתית, התקפי חרדה ועוד. ניסיון רב בטיפול בחרדות, דיכאון והפרעות אכילה. משלבת טיפול אינטגרטיבי המחבר בין יהדות לטיפול קוגניטיבי התנהגותי CBT. מטפלת במתבגרים ובמבוגרים. מומחית מזה שנים רבות בטיפול פסיכולוגי דרך האינטרנט. מטפלת בקליניקה ברעננה, ובטיפול אונליין

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747341

יוסף סילאן - מטפל טיפול מחובר

יוסף סילאן

מטפל בטראומה, חרדה, משברים, התמכרויות ופגיעות מיניות. מטפל בילדים, מתבגרים ומבוגרים צעירים. עובד סוציאלי קליני MSW, משלב בעבודתו גישה דינמית, CBT ו-EMDR. ניסיון רב בעבודה עם אוכלוסיה דתית וחרדית. עובד בגישה מעמיקה אך גם אקטיבית, ומשתנה בהתאם לצרכי המטופל

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747219

צבי נגלר - מטפל טיפול מחובר

צבי נגלר

מטפל בהבעה ויצירה בגישה ממוקדת פיתרון וקצרת טווח. משלב מודלים ייחודיים מהארץ ומהעולם בתוכם, פסיכודרמה, Focusing, NLP, Flash, Core Transformation, פרחי באך, ועוד. הטיפול משלב כלים לעבודה עם מחשבות, תחושות הגוף, תנועה, דימויים, דמיון ועוד. עובד עם מבוגרים ומתמחה בעבודה עם חרדות, טראומות, דימוי עצמי, חרדות, חרם חברתי, גירושין, משברי זהות, הורות ועוד. מאמין כי יש לתת למטופל כלים פרקטיים ואפקטיביים המותאמים אליו, במטרה לחזק את הכוחות הפנימיים של כל אחד ואת תחושת העצמאות והמסוגלות האישית.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747212

דוד רונן גלזר - מטפל טיפול מחובר

דוד רונן גלזר

פסיכולוג עם ניסיון רב שנים. מטפל בילדים, נוער ובמבוגרים, וכן מלווה זוגות ומשפחות. מאבחן, מדריך הורים, ומטפל קוגנטיבי התנהגותי. מומחה בהתמודדות עם מצבי אבל, שכול, אובדן, אובדנות, מחלות כרוניות ועוד. מאמין כי כל אדם באשר הוא יכול למצוא משמעות ושמחה בחייו.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747214

אילת טאוב - מטפלת טיפול מחובר

אילת טאוב

בוגרת לימודי ייעוץ חינוכי MA ועו"ס קלינית MSW. מטפלת אינטגרטיבית בילדים, נוער ונשים בנושאי דימוי עצמי, משבר, חרדה, דיכאון, קשיים חברתיים ועוד. מטפלת בגישה דינמית, CBT, וכן בשילוב אמנות ודימיון מודרך. בקיאה ומנוסה בטיפול למגזר הדתי. מדריכת מיניות מטעם שפ"י ומדריכת כלות. מאמינה במפגש כנה בגובה העיניים, מאמינה שאפשר להתקדם גם כשנראה שאין מוצא, מתוך אמון באדם ובראיית הנשמה האלקית שבכל אחד ואחת.

טלפון ישיר לקליניקה של המטפל:

0733747282

טיפול פסיכולוגי אונליין - איך התחלתי לטפל בטיפול פסיכולוגי באינטרנט והאם זה אפשרי?

לפני שנדבר על היתרונות, החסרונות, ועל איך אפשר לגייס את החסרונות של טיפולים אונליין לטובתנו, מעניין לדבר על המבט המופתע והמשתומם כשאנשים שומעים על טיפולים אונליין:

 • השאלה הראשונה שמטופלים שואלים אותי על טיפול פסיכולוגי אונליין היא: "האם טיפול מרחוק עובד?"

 • והדבר הראשון שמטפלים אומרים הוא: "לקבל טיפול בפורמט כזה מפסיכולוג אונליין, זה נגד כל מה שאני מאמין בקשר לטיפול!".

אז האמת, שאני יכול מאוד להבין את החששות הללו מצד אנשי מקצוע ביחס לתהליך של טיפול מרחוק, כי גם אני חשבתי כך כשדיברו איתי בפעם הראשונה על טיפול פסיכולוגי בפורמט כזה.

 

גם אני בתור מטפל שעוסק גם בטיפול גוף נפש, חששתי בהתחלה לטפל בטיפול פסיכולוגי אונליין שהוא טיפול שאין בו מפגש פיזי.

אך כיוון שהיה ביקוש לכך, התחלתי לפגוש אנשים דרך האינטרנט, והופתעתי לטובה מהתהליכים המשמעותיים שראיתי שאנשים עוברים און ליין, למרות המרחק הפיזי מהמטפל. 

מטפלים רבים סיפרו לי כי התחילו בטיפולים אונליין כשמטופל שלהם נסע לחו"ל או עבר דירה - ומאז הם ראו "כי טוב" ועובדים כך עם מטופלים נוספים.

מטפלים רבים שחששו מכך, נאלצו בזמן משבר הקורונה לעבור לטיפולים אונליין. מאז כל עולם הטיפול בארץ ובעולם, נפתח והתמקצע יותר ויותר בביצוע טיפולים כאלה. וכיום האפשרות להגיע לטיפול פסיכולוגי בזום - היא עובדה מוגמרת.

כיום לאחר שנים רבות של עבודה בטיפול פסיכולוגי מרחוק, אני יכול להגיד לכם בוודאות: טיפול פסיכולוגי אונליין עובד, יעיל, ובהחלט אפשר ליצור קשרים מיוחדים ומשמעותיים, גם עם אנשים שלא פגשת פיזית מעולם.

לכן, השאלה כיום אינה האם טיפול פסיכולוגי בזום עם פסיכולוגית קלינית הוא מוצר שקיים, אלא -

 • האם הוא כדאי?

 • למי הוא מתאים?

 • מהם יתרונותיו וחסרונותיו?

על היתרונות והחסרונות ועוד נרחיב בהמשך. הישארו מחוברים אונליין... 😉 

אך ראשית נתחיל מהשאלה: האם זה אפשרי להרגיש קרובים אף שאנחנו רחוקים?

טיפול פסיכולוגי אונליין

האם אפשר להרגיש קרוב לאדם שלא פגשת אלא רק בטיפול פסיכולוגי אונליין באינטרנט?

 

כמו שאמרתי, במהלך השנים, של תהליכי טיפול פסיכולוגי באינטרנט,  אני רואה אנשים שעוברים בדרך הזו, תהליכים מרשימים שלעיתים מפתיעים אף אותי.

אכן בטיפול פסיכולוגי בזום, רואים רק את החלק העליון של האדם שמדברים איתו, אך בשיחה כזאת כן עוברות תמונות מחשבות, ורגשות - ואט אט הולך ונוצר קשר טיפולי משמעותי, בין המטופל לפסיכולוג אונליין, שמביא את המטופלים לתהליכי צמיחה משמעותיים.

זו חוויה מיוחדת לקחת חלק בהובלת התהליכים האלה מקרוב - רחוק. אני רואה אנשים שיוצאים מדיכאון, משנים את הדרך בה עם חושבים על החיים, עוברים דירה, מתחתנים, ומשפרים את איכות חייהם בכל התחומים.

זה מעניין כי אני עובר איתם את המסע יחד, ולעיתים הם משנים את המקום ממנו הם מתחברים לטיפול, בהתאם להתקדמות שלהם בעבודה ובחיים האישיים. 

כאשר נפגשים עם פסיכולוג אונליין בטיפול פסיכולוגי באינטרנט, פעם בשבוע במשך תקופה ממושכת, נוצר קשר איתן של המטפל עם המטופל, למרות המרחק, שמאפשר להגיע לתהליכים מעמיקים.

מטופל אחד אמר לי פעם שהוא הגיע לפסיכולוג אונליין, לאחר שנים רבות של אכזבות ממטפלים בטיפול נפשי רגיל, ומעניין שדווקא הפסיכולוג אונליין שפגש בטיפול פסיכולוגי מרחוק, היה הפעם הראשונה שהוא התחבר למטפל והצליח להתמודד עם נושאים שהפריעו לו להרגיש שהוא מתקדם בחייו ולחוות תקווה ואופטימיות רבה יותר.

במאמר זה ננסה להסביר את מה שקרה, ונרחיב על כך כשנדבר על היתרונות של טיפול פסיכולוגי אונליין.

נער מדבר עם פסיכולוג אונליין

טיפול און ליין - יתרונות וחסרונות של פסיכותרפיסט או פסיכולוג אונליין

זה נכון שאין תחליף למפגש בינאישי וישיר, ואני בהחלט עדיין ממליץ למי שיכול להגיע פיזית לטיפול פסיכולוגי בירושלים או לצוות המטפלים שלנו ברחבי הארץ, וליהנות מהאיכויות בטיפול נפשי ומפגש אישי פנים אל פנים מאשר עם פסיכולוג אונליין. 

עם זאת, בעידן הווירטואלי שלנו, ברור שמפגשים עם "פסיכולוגים וירטואליים" אונליין הוא צעד בלתי נמנע ובמיוחד בעקבות משבר הקורונה.  

אם כן מהם החסרונות והיתרונות המיוחדים של טיפול נפשי דרך פגישה עם פסיכולוג אונליין?

מה החיסרון הגדול של טיפול פסיכולוגי אונליין - ואיך גם בדרך לטיפול נפשי באינטרנט יכולים להיות "פקקים"?

החיסרון העיקרי כמובן של מפגש של טיפול מרחוק עם פסיכולוג אונליין, הוא החסר במפגש האישי והישיר. כמובן שאין תחליף למפגש בינאישי ישיר עם אדם, גם אם הוא מעלה את רמת החרדה בשלב הראשון.

 • כשאנו פוגשים מישהו באופן אישי, אנו קולטים מידע רב יותר, ויש דברים שקולטים לפעמים רק כשפוגשים אדם באופן פיזי, שלפעמים פסיכולוג אונליין עשוי לפספס.

 • נוסף לכך, לפעמים עשויים להיות קשיים, הפרעות או ניתוקים באינטרנט - והם מהווים את ה-"פקקים" בדרך למפגש שמקשים על המפגש להתקיים, עליהם נרחיב בהמשך.

 

יש גם שיטענו שבטיפול נפשי מרחוק - תהליכים מעמיקים של טיפול דינמי, כמו העברה, השלכה וכו' - יווצרו בעוצמה מעט חלשה יותר.

 

בהקשר זה אציין, כי מנסיוני הקליני, אני רואה כי בטיפול פסיכולוגי און ליין נוצרת ברית טיפולית חזקה לא פחות, ורבים מתגייסים ומתחייבים לתהליך הטיפול בצורה מעמיקה משמעותית.

גם לגבי התהליכים הנפשיים, אני רואה שבסופו של דבר לאורך זמן, הכל עולה וצף בטיפול, וכל הרגשות הקשים יעלו ויצופו במוקדם או במאוחר גם במפגשים עם פסיכולוג אונליין בהם אנחנו פיזית רחוקים אחד מן השני.

בהתבוננות נוספת - אפשר לומר שדווקא קלות המפגש הרבה, המתקיים מהכורסה בבית, יכולה לגרום למטופל להתייחס קצת פחות ברצינות לטיפול פסיכולוגי אונליין, מאשר לטיפול שהיה מתאמץ כדי להגיע.

לכן, דרך אגב, טיפול פסיכולוגי און ליין או לצורך העניין טיפול פסיכולוגי באינטרנט מתומחר אצלי באותו המחיר משעה של טיפול בקליניקה, כיוון שאני רואה בזה טיפול נפשי לכל דבר, וחשוב לי שאלו שבוחרים בטיפול פסיכולוגי באינטרנט, יתייחסו לכך באותה הרצינות של טיפול רגיל, ולא כדרך לחיסכון כלכלי.

​​

טיפול אונליין - טיפול מקוון

לפגוש פסיכולוג אונליין: איך להפוך חיסרון ליתרון

אני באמת מאמין שכל חיסרון הוא יתרון במיוחד בטיפול פסיכולוגי אונליין. בואו נרחיב על זה קצת יותר...

יתרון 1 - ביטחון אישי - אין כמו בבית!

אני רוצה להתייחס כאן למאפיין של טיפול פסיכולוגי מרחוק, שמהווה גם יתרון, הלא הוא היותו של הטיפול מתקיים בביתו של המטופל.

אחד היתרונות המרכזיים בטיפול פסיכולוגי אונליין דרך האינטרנט, הוא במיוחד מצדו של המטופל. עבור רבים המפגש מהבית שלהם הוא מפגש מהמקום הבטוח שלהם, וזה דווקא מה שמאפשר להם להיפתח, ליצור קשר, ולהתחיל את הטיפול.

ביתו של האדם מהווה המקום הבטוח שלו, מקום בו הוא מרגיש ביטחון רב יותר. כאשר אדם נמצא בסביבה הטבעית שלו, במקום בו הוא מרגיש בטוח, קל לו יותר להיפתח, והוא מרגיש פחות מאוים.

הימצאות במקום הבטוח, יכולה לאפשר הנעה והתחלה קלה יותר של הטיפול, ליצירה של ברית טיפולית איתנה בהמשך.

 

נוסף לכך, יש אנשים שבשלב הראשון של הטיפול נמצא בחרדה כה גדולה, עד כי הם חוששים להגיע לקליניקה של המטפל, וטיפולים אונליין יכולים להוות פתרון מצוין למקרים כאלה.

 

כבר קרה לי שמטופלת הפסיקה את הטיפול כיוון שלא העזה להגיע למפגשים. היא סבלה מריבוי טראומות, מותו של אביה, יחד עם תאונת דרכים, וטיל שנפל סמוך לביתה - הכריעו אותה והיא נעשתה שבורה ומדוכאת.

 

לו הייתי מודע מודע לאפשרות של טיפול פסיכולוגי אונליין או טיפול פסיכולוגי בזום באותה תקופה, ייתכן והייתי מצליח לעזור לה להתקדם מהמקום המורכב שהייתה בו.

כך באופן פרדוקסלי ייתכנו בהם מצבים, שדווקא חוסר המפגש הפיזי - הוא שמאפשר בסופו של דבר מפגש, והתפתחות קשר טיפולי משמעותי עם פסיכולוג אונליין.

טיפול באומנות באינטרנט

טיפול באמנות אונליין

יתרון 2 - גמישות גיאוגרפית: הפסיכולוג מגיע אליכם הביתה

יתרון נוסף שהזכרנו קודם, הוא הגמישות הרבה שטיפול נפשי כזה מאפשר.

 

כך למשל -

 • ישראלים שנמצאים מעבר לים

 • אנשי עסקים שאין להם מקום מגורים קבוע או עובדים שעות רבות

 • אנשים עם מוגבלויות 

 • אנשים שגרים ביישובים מרוחקים בארץ

 • חולים במחלות כרוניות קשות או שלא יכולים לצאת מהבית

 

ובעצם כל מי שלא מתאפשר לו להגיע באופן קבוע להיפגש לטיפול פסיכולוגי באופן ישיר,

יכולים לקבל טיפול פסיכולוגי און ליין או טיפול פסיכולוגי באינטרנט, ויכול להיות שזה הפתרון המתאים ביותר בשבילם.

נוסף לכך, אם עולה צורך לפגוש מטפל בעל מומחיות בטיפול נפשי בתחום ספציפי, המתגורר רחוק מבית הלקוח, הפונה יוכל לקיים את המפגש עם פסיכולוג און ליין או פסיכולוג בזום באמצעות טיפול פסיכולוגי מרחוק. כך הוא עשויים להיחסך שעות של נסיעה מייגעת ומתישה, שלעיתים אינה אפשרית. זה יתרון מאוד משמעותי שאין להמעיט בערכו, כשההגבלה של המרחב מתבטלת, האפשרות להתאים מטפל מומחה בתחום ההתמחות המבוקש גדלה עשרת מונים.

בארצות הברית טיפול פסיכולוגי מרחוק באינטרנט כבר קיים מזה שנים רבות, כאופציה לגיטימית של טיפול נפשי, והוא מאפשר לאנשים שמתגוררים במדינות מרוחקות ליהנות ממפגשי טיפול מרחוק עם פסיכולוג אונליין.

הפסיכולוגיה אונליין היא כאן, ונראה שהיא כאן בשביל להישאר, כך שלא ניתן להתעלם מזה! עבור רבים, טיפול פסיכולוגי אונליין עשוי להיות לעיתים ממש פיתרון שמציל חיים!

הטיפול באינטרנט מאפשר צורת טיפול אישית, אינטימית בעוד הטיפול הפסיכולוגי עצמו לא נפגע.

 

יתרון 3 - שימוש בטכנולוגיה לחיזוק היעילות בטיפול פסיכולוגי אונליין

כלי נוסף שזמין לנו כאשר מדובר על טיפול פסיכולוגי בזום או טיפול בסקייפ הוא כמובן המחשב. כך נוכל לנצל את הטכנולוגיה לחיזוק המפגשים. אני משתדל לנצל את החסרונות של המדיום האינטרנטי לטובתנו, באמצעות כלים שונים.

במהלך טיפול פסיכולוגי בזום, בהתאם לסוג הטיפול והבעיה שלכם, יכול להיות ש-

 • אשלח לכם גם מדי פעם טפסים או סרטונים שיוכלו לחזק ולקדם את הטיפול.

 • נמלא מסמכים מקוונים ומשותפים יחד וכך לשפר את המעקב אחר התקדמות הטיפול.

 • נחפש בגוגל משהו שעלה בפגישה

 • נשמיע שיר שדיברנו עליו בזמן הפגישה או מוסיקה הרלוונטית לטיפול

 • נוכל לשלוח בקלות מאמרים מעניינים לחיזוק התהליך הטיפולי

קרה לי לא פעם, שכאשר השמענו שיר נוסטלגי שהמטופל נזכר בו, הכניס אותנו חזק לאוירה, והניגון שחזק מאלף מילים, היווה נקודה של פריצת דרך בתהליך. דבר זה מתאפשר דווקא בזכות השימוש במחשב שלא יהיה נגיש לנו בטיפול נפשי רגיל.

​​

טיפול עם פסיכולוג אונליין

יתרון 4 - התייחסות לסביבה הטבעית של האדם במהלך טיפול אונלין עם פסיכולוג בזום

כיוון שבאופן יוצא דופן מאשר בטיפול נפשי קלאסי, בטיפול פסיכולוגי און ליין, האדם נמצא בביתו, המפגש באינטרנט מספק למטפל הצצה לסביבה הטבעית של האדם.

 

לכן בזמן טיפול פסיכולוגי בזום נוכל להתייחס ולדבר בין השאר -

 • למה שקורה בבית

 • לחדר ממנו האדם בוחר להתחבר

 • לריהוט שבחרו לקשט בו את דירתם או לדברים אחרים שנראים ברקע.

 • להתמודדות שלו עם אנשים המפריעים לו בזמן הטיפול

 • להתמודדות עם ניתוקים וקשיי חיבור שונים.

 

כבר יצא לי לדבר עם מטופלים שכעסו או צעקו על מי שהפריע להם, שוויתרו בקלות כאשר לא הצליחו להתחבר. הימצאות זו אונליין "בעולם האמיתי" מזמנת לנו הזדמנות לדבר על מה שאנחנו רואים שקורה. כך יכולנו לדון אונליין בדרכי ההתמודדות עם המצבים שנתקלנו בהם.

 

פעמים רבות, ההימצאות בבית מאפשרת גם להציג בזמן אמת ספר או פריט רלוונטי שאנחנו מדברים עליו, שקשור לטיפול.

 

קרה לי לא פעם, שבזמן טיפול פסיכולוגי בזום, המטופל הוציא גיטרה וניגן שיר שהיה קשור למה שהרגיש. זה כנראה לא היה קורה בטיפול רגיל, אך כאן היה משמעותי ומרגש, ותרם להתקדמות הטיפול. בדרך זו החיסרון של ההימצאות בבית, עשוי להיות בשבילנו דווקא דבר שמסייע להתקדמות הטיפול.

 

תאמינו או לא, גם להגעה לטיפול באינטרנט עשויים להיות "פקקים", וזה נושא משמעותי לשוחח עליו בטיפול, כמו על ההתמודדות עם בעיות הטכניות הכרוכות בהתחברות לטיפול פסיכולוגי אונליין, או בהתמודדות עם ההפרעות השונות שקיימות בבית.

שיחה כזו היא משמעותית כיוון שהיא מהווה הזדמנות לשוחח על דפוסי ההתמודדות של האדם כאשר הוא נתקל בקושי או בבעיה לא צפויה, וכך אפשר לחשוב יחד על דרכים טובות יותר לשיפור ההתמודדות וההתנהלות בחיים.

פסיכולוג אונליין

 

יתרון 5 - חיזוק התהליך על ידי התייחסות בטיפול אונליין למקום ותהליך החיבור האינטרנטי 

נקודה נוספת משמעותית להתייחסות היא המקום ממנו מתחבר המטופל. על אף שאני מבקש לעשות מאמץ להתחבר תמיד מאותו המקום, יש אנשים שמתחברים ממקומות שונים.

 

כך יוצא לי לדבר עם אנשים מסוימים, פעם מתל אביב, פעם מחיפה, מברצלונה, פעם מהמוסך, ולפעמים אפילו מהמילואים. הבחירה של אדם מאיפה להתחבר, אומרת עליו הרבה, ויכולה להוות נושא לשיחה.

 

עד כמה אדם מתאמץ להתחבר, מתי הוא מוותר, ומתי הוא מתאמץ יותר מדי? התנועה בין מקומות ואתרי חיבור שונים, יכולה אף היא להוות נושא לשיחה.

 

כך לעיתים המעבר למקום חדש תשקף התקדמות בטיפול, כמו יציאה מבית ההורים, או יציאה מדירתו של אדם שפוגע או מתעלל. התנועה בין המקומות השונים משקפת את התקדמות התהליך של הטיפול.

פרויד - פסיכולוג אונליין הראשון?

מה פרויד היה אומר על טיפול עם פסיכולוג אונליין?

כששוחחתי בעבר עם מטפלים שמעתי התנגדות רבה לשיטת טיפול און ליין.

 

כששאלתי אותם למה הם מתנגדים לטיפול פסיכולוגי בזום, חלק מהם אמרו שהם לא יודעים אם טיפולים אונליין - יעבדו באותה מידה כמו טיפול נפשי קלאסי, ואין להם ניסיון בטיפול נפשי מסוג זה, או שקשה להם לראות את עצמם מטפלים בצורה כזאת.

 

היתה אף מטפלת שביקשתי להתייעץ איתה בנוגע לטיפול פסיכולוגי אונליין והיא אמרה שהיא לא מוכנה לייעץ לי כיוון שהיא לא מכירה בטיפול זה כטיפול נפשי.

נראה היה שההתנגדות של רובם לא נבעה מסיבה מקצועית או מניסיון שלילי, אלא נבעה בעיקר משמרנות, חשש, חוסר היכרות, וחוסר העזה להתנסות במשהו שלא נעשה בעבר, שהרי לא כך טיפל פרויד.

מעניין שפרויד לעומתם, דווקא היה חדשן בתקופתו -

 • הוא העז להתנסות בטכניקות טיפול חדשות של טיפול נפשי מסוגים שונים ומגוונים.

 • במהלך חייו הוא שכלל, שדרג ושינה את הגישה שלו ללא הרף

 • הוא עודד דיון ופולמוס פתוח על יסודות ועקרונות הפסיכואנליזה.

פרויד נסע לא פעם מעבר לים כדי להרחיב את הידע שלו. היו מטופלים שאף שינו את מקום מגוריהם כדי להגיע לטיפול אצלו.

 

אני משוכנע כי אם הייתה לו האפשרות, הוא בהחלט היה מתנסה בפסיכותרפיה אונליין ובכך היה הופך לפסיכולוג אונליין הראשון בהיסטוריה.

מעניין לחשוב על כך, שדווקא בתקופת הפסיכואנליזה הקלאסית - בה המטופל שכב על מיטה בזמן הטיפול, בלי שהוא רואה את המטפל, והמטפל שאף להיות כמה שיותר אובייקטיבי ובלתי נראה, ייתכן והטיפול מרחוק, דווקא היה נחשב כיתרון.

אישה בטיפול פסיכולוגי באינטרנט

טיפול פסיכולוגי אונליין - איך זה עובד?

כל מה שצריך בשביל טיפול און ליין זה מחשב עם מצלמה. יש אפשרות לדבר גם דרך הסלולרי, אך בדרך כלל האיכות והתצוגה פחות טובות, ואנחנו רוצים לקבל את התקשורת המיטבית בשביל האיכות של טיפול פסיכולוגי באינטרנט.

 1. שיחה טלפונית: בשלב ראשון נקבע זמן לדבר כמה דקות בטלפון, כדי להבין שבאמת אתם נמצאים במקום הנכון לטיפול דרך האינטרנט, ושאוכל לעזור לכם.

 2. קביעת פגישה: לאחר מכן נקבע שעה קבועה לפגישה, ואשלח לכם קישור קבוע לפגישה שלכם.

 3. תחילת טיפול: בשעה של הפגישה (כדאי להתחבר כמה דקות קודם, כדי לוודא שזה עובד) מתחברים באמצעות הקישור שקבענו בתוכנה כמו זום או סקייפ, ומתחילים... הבמה שלכם.

לסיכום - האם מומלץ להתחיל טיפול פסיכולוגי אונליין בזום או סקייפ?

 

אני חושב שזה מדהים שטיפול של פסיכותרפיסט או פסיכולוג אונליין מאפשר לאנשים רבים בארץ ובעולם,  שפעם לא הייתה להם האפשרות והנגישות אל טיפול קוגניטיבי התנהגותי באינטרנט. כעת באמצעות שיחות הווידאו אונליין, הם יכולים ליהנות ממפגש עם פסיכולוג באינטרנט שהוא איכותי ומקצועי ביותר!

אם ככה, למי לא אמליץ על טיפול פסיכולוגי אונליין בשיחות וידאו?

אז למי טיפולים אונליין פחות מומלצים?

 • לאלו שנמצאים במצבים נפשיים קשים יותר למשל של סערת רגשות, בכי, ניתוק.

 • לאלו שסובלים מטראומה מורכבת וזקוקים לאחזקה וקשר מאוד מאוד קרוב כדי לעבד את הטראומה ואת הקושי שהם חווים.

 • לאנשים שמרגישים מאוד מאוד מוצפים ומאוד מנותקים, וכנראה יעדיפו טיפול נפשי מקרוב מאשר טיפול און ליין. 

 

במצבים כאלו המטפל או הפסיכולוג אונליין יתקשה יותר להכיל ולסייע במצב כזה. להם אמליץ להגיע לטיפול פסיכולוגי בקליניקה, כדי שאוכל לעזור. 

 

בנוסף גם למי שגר קרוב, ויכול להגיע ולהיפגש פנים בפנים, אמליץ לבחון אפשרות להגיע לקליניקה.

עם זאת, מומלץ לבחון כל מקרה לגופו, וייתכן שיש מקרים שכן יהיה כדאי לנסות טיפול און ליין.

למי כן אמליץ על טיפול פסיכולוגי אונליין? לכל השאר!

מתלבטים בנושא טיפול פסיכולוגי דרך האינטרנט? צרו קשר לשיחת ייעוץ ונחשוב ביחד מה הטיפול שמתאים לכם ביותר.

bottom of page