top of page

טיפול דינמי - טיפול פסיכותרפיה דינמית

טיפול דינמי ממוקד - ליצור חווית חיים חדשה

טיפול דינמי ממוקד - הטיפול הפסיכולוגי המומלץ

קצת על פסיכותרפיה - טיפול פסיכולוגי דינמי ממוקד

מקורה של המילה פסיכותרפיה הוא מיוונית. משמעותה של המילה פסיכו היא נפש, ותרפיה משמעה טיפול – וביחד טיפול נפשי.
 
התחום של טיפול-נפשי התפתח במאה השנים האחרונות כתוצאה מעבודתו של פרויד, שלמעשה חידש את ההבנה כי ניתן לבצע טיפול באמצעות דיבור. הוא לימד כי באמצעות שיחה בין המטפל למטופל ניתן לסייע למטופל לעבור תהליך שיגביר את רווחתו הנפשית.

 

מאז תקופתו של פרויד, תחום זה התפתח והתפצל לשיטות וגישות שונות ורבות לטיפול נפשי (למידע על טיפול נפשי לדתיים).

טיפול פסיכותרפיה דינמית - למי זה מתאים?

לעיתים קרובות, מי שמגיע אל טיפול דינמי ממוקד (נקרא גם טיפול פסיכותרפיה דינמית), לא מבקש פיתרון בבעיה או בקושי מסוים, אלא פשוט מגיע עם ההרגשה שלא טוב לו בחיים או שקשה לו.

 

לפעמים הוא יודע שזה קשור למה שהוא עובר בילדותו או בחייו, ולפעמים הוא לא יודע להסביר מאיפה נובע הקושי. (למידע על איך לבחור פסיכולוג מומלץ?)

 

הבקשה שלו היא לשפר את החוויה היומיומית שלו. פעמים רבות הוא מבקש גם להגביר את הביטחון העצמי, להגדיל ערך עצמי, או לפתור נושאים לא פתורים בעבר - שהולכים איתו עד היום.

 

תהליך כזה הוא בהחלט אפשרי, אבל דורש מהאדם כוחות ומאמץ להעיז ולגלות בעצמו פנים חדשות, לשחרר דפוסי מחשבה, רגש וחשיבה ישנים, לקבל את מה שלא ניתן לשנות בחייו, ולשנות דברים בחייו שחשב שהם בלתי ניתנים לשינוי.

טיפול דינמי ממוקד קצר מועד - מפרויד עד המאה ה- 20

פרויד עצמו, בבואו להתמודד עם התארכות הטיפולים הדינמיים שערך, זרע את הניצנים הראשונים לטיפול דינמי ממוקד, כאשר לעיתים קבע למטופלים שלו תאריך סיום, במגמה למקד את התהליך הנפשי.

 

עם זאת, פרויד התייחס לאמצעי זה באמביוולנטיות רבה, וקרא לו "אמצעי סחטני" ו- "אמצעי אלים". הוא התייחס לכך כאמצעי שיש להשתמש בו מעט, בתבונה ובמידה, כדי לא לאבד את האמון של המטופל בו.

 

אם המטפל ימשיך לאחר תאריך הסיום, יאבד המטופל את האמון בתאריכי סיום בכלל. על כך אמר פרויד בדרכו הנוקבת: "הפתגם שהאריה קופץ רק פעם אחת תקף גם כאן".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

החסרונות של רוב הגישות הקלאסיות בטיפול דינמי קצר מועד

במהלך השנים התפתחו גישות שונות במגמה לקצר את הטיפול לתקופה של כ- 3 חודשים עד 6 חודשים. הביקורת והחיסרון של גישות אלו היה שהן ממוקדות מדי, קצרות מדי, ולכן למעשה הן לא מתאימות לרוב המטופלים, שסובלים מקשיים עמוקים מורכבים, ודורשים תהליך ממושך יותר. כך גישות ממוקדות אלו הופכות את הטיפול הממוקד לא רלוונטי לרוב האנשים.

חיסרון נוסף נוגע לכך כיוון שהטיפול מתמקד רק בסוגיה אחת שמוגדרת בתחילת הטיפול, יהיו נושאים רבים שכנראה יתפספסו ולא נספיק להגיע אליהם. 

 

איך אפשר לטפל בדרך שתהיה ממוקדת אך גם מעמיקה?

טיפול דינמי ממוקד בא לתת מענה לקושי לזה, על ידי כך שהוא מתמקד בסוגיית חיים אחת שמעסיקה את המטופל, ונוגעת לנושא הפנייה לטיפול. אנו נזהה מה הכאב והקושי שמלווה את האדם לאורך חייו, ומהי דרך ההתמודדות שלו לאורך חייו עם קושי זה.

גישה זו של טיפול פסיכותרפיה דינמית מניחה כי לכל אדם יש דפוסים שחוזרים על עצמם מגיל ילדות לאורך כל חייו, כאשר הוא נתקל עם קושי.

 

בטיפול דינמי ממוקד תהיה הזדמנות לאדם ללמוד דרכים שונות בהן הוא יכול להגיב לקשיים בחייו. הגישה מניחה כי עיסוק בסוגיה המרכזית הזו יקרין בהמשך גם על סוגיות נוספות בחייו.

איך אתם מגיבים למצוקה? מה הכאב העמוק שלכם?

כל אדם עשוי להגיב בצורה שונה למצבים דומים. כך לדוגמא, ההורים של משה היו חסרים מאוד בילדות, וכמעט לא היו בבית. הוא עשוי לחוות כאב כרוני של בדידות או חוויה שהעולם לא הגיוני ולא מובן כי אף פעם לא היה מי שיסביר לו מה קורה. דרך ההתמודדות ההגנתית ש- "יבחר" משה יכולה להיות מגוונת: הסתגרות, המנעות, שתלטנות, בריחה לעולם הפנטזיה, יצירתיות, עשיית יתר וכו'.

 

במשך שנים רבות, דרך התמודדות זו היתה יעילה אך כעת היא מונעת ממשה להתקדם בחייו. למשל יכול להיות שמשה לא מצליח לעבוד בעבודת צוות בעבודתו כי הוא רגיל להיות תמיד לבד, או שהוא לא מצליח ליצור קשר זוגי לאורך זמן.

בטיפול פסיכותרפיה דינמית אנחנו נשאף להגמיש את הדרך בה הוא רגיל להתמודד עם החיים שלו, ולחזק את האמון שלו בעצמו וביכולתו לפעול אחרת, בדרכים שיקדמו אותו במטרות שחשובות לו בחייו. במהלך טיפול דינמי ממוקד קצר מועד המטפל והמטופל ייבנו וייעצבו יחד באופן דינמי ומתפתח את הדרך בה האדם תופס את מצוקתו וקשייו וסיפור חייו.

 

היתרון של טיפול דינמי ממוקד הוא שהוא מאפשר לעסוק בנושאים מעמיקים באופן ממוקד, שמתאים למגוון של אנשים ולמגוון של קשיים, בלי להפסיד את אלו שנדרשים להם יותר מאשר 3 חודשים להשגה של שינוי משמעותי.

 

צמיחה ממוקדת: טיפול דינמי ממוקד הוא לא דרך חיים!

על פי גישתי, מגמת הטיפול הם החיים עצמם, ולא הטיפול עצמו - לכן הטיפולים שאני עושה הם ממוקדי שינוי.

 

מטרת הטיפול היא לא לשקוע בקשיי הנפש האינסופיים, אלא באמצעות טיפול דינמי ממוקד, לקדם חווית חיים טובה, נעימה ושמחה יותר.

הטיפול הדינמי הממוקד עולה לירושלים

למרות שהטיפול הממוקד נעשה נפוץ יותר ויותר, עדיין חסרים מטפלים ממוקדים. אף שבאיזור המרכז יש מעט יותר מטפלים כאלו, בבדיקה שעשיתי בירושלים, מצאתי כי עדיין יש מעט מאוד פסיכולוגים בירושלים שמוכשרים בביצוע של טיפול דינמי ממוקד, ולעיתים קשה למצוא מטפל מתאים.

אני מקווה שהמאמר הקצר עשה לכם קצת סדר בנושא הטיפול הממוקד, אך אם התבלבלתם או לא הבנתם עד הסוף, זה באמת נושא עמוק וקצת מורכב שלוקח זמן להבין ולהפנים... אני מזמין אתכם להתנסות בטיפול כזה, ולחוות את התהליך החוויתי הייחודי שפסיכותרפיה דינמית ממוקדת יכולה להביא בחייכם.

אולי תתעניינו גם לגבי:

טיפול קוגניטיבי התנהגותיטיפול EMDRטיפול מגע  | משבר זהות

טיפול פסיכותרפיה דינמית
טיפול דינמי ממוקד
טיפול פסיכולוגי דינמי ממוקד
bottom of page