טיפול EMDR - טיפול בפוסט טראומה

סוד העיבוד באמצעות תנועות עיניים באמצעות אי אם די אר

מה זה EMDR

מה זה EMDR?

בחלק זה ארחיב על הגישה הייחודית ופורצת הדרך של עיבוד באמצעות תנועת עיניים של טיפולי ה- EMDR - Eye Movement Desensitization and Reprocessing, או בעברית הקהייה ועיבוד באמצעות תנועות עיניים.


האמת היא שמאז המצאת השיטה הבינו שהעיבוד לא מתבצע רק באמצעות תנועות עיניים, ורצו לשנות את שם השיטה ל- AIPM – Adapative Information Processing Model – כלומר מודל עיבוד המידע, אבל ככה זה, מרגע ששם אחד נקלט – אי אפשר לשנות!

 

שיטת טיפול באמצעות תנועת עיניים - טיפול בעזרת EMDR היא כיום אחת מ- 2-3 הגישות המוכחות והמובילות ביותר לטיפול בטראומה ולעיבוד של חוויות עבר וחוויות חיים קשות שהעיבוד שלהן נעצר.

 

על שיטת טיפול EMDR  נערכו מאות מחקרים בעולם. משתמשים בה בצבא, החל מטיפול בנפגעי תגובת קרב לאחר אירועי לחימה, ועד לאנשים שחוו טראומות קלות וגם קשות בחיים ובילדות.

 

אנחנו רואים כי לאחר טיפול EMDR אנשים שהיו מאובחנים כבעלי הפרעת דחק פוסט טראומטית – עוברים תהליך ייחודי של החלמה.

 

טיפול EMDR?  לא בירושלים!

 

שיטת טיפול באמצעות תנועת עיניים, אשר התגלתה על ידי פרנסין שפירו, פסיכולוגית יהודיה שחיה בארצות הברית בשנת 87.

 

בדומה לארכימדס שצעק אֵאוּרֵקָה כשישב באמבטיה וגילה את חוק הציפה במקרה,  פרנסין גילתה במקרה שתנועות עיניים מצד לצד הקלו עליה מהלחץ ומהחרדה שהיתה נתונה בה.

 

היא שמה לב שכשהיא מעלה זיכרון טראומטי, יחד עם תנועות עיניים, רמת החרדה שחשה ירדה.

 

ד"ר אודי אורן, ראש עמותת EMDR ישראל, מספר כי באותה תקופה פרנסין הגיעה לארץ כדי לספר על השיטה - אך הם צחקו עליה, וגישתה נראתה לישראלים אז מוזרה - ולכן היא חזרה לפעול בארה"ב שם היא פירסמה את המחקר הראשון ב- 1988 והמשיכה לפתח את עבודתה.

 

מאז היא פיתחה ושיכללה את השיטה יותר ויותר עד שהפכה למומחיות בפני עצמה. 

 

כיום טיפול EMDR הוכח כאחת השיטות היעילות ביותר לטיפול בטראומה, וניתן למצוא פסיכולוגים ופסיכותרפיסטים שמטפלים ב- EMDR בכל העולם.

 

משתמשים בה כיום בכל רחבי העולם, וכן בצה"ל ובצבאות נוספים - כטיפול לנפגעי הלם קרב ולטיפול בהפרעה פוסט טראומטית.

 

משתמשים בה כיום גם לטיפול בחרדה, פוביות אבל, התמכרויות, ועוד.

 

 

מודל עיבוד המידע - הרעיון מאחורי טיפול EMDR

 

מודל עיבוד המידע (AIP) ב- EMDR מניח כי המוח הוא מערכת מסתגלת שקולטת את כל האירועים והתמונות שעוברים עלינו במהלך היום, ומשלבת אותם במארג הזכרונות שלנו באופן שאנחנו יכולים להכיל ולהתמודד אותו.

 

הקושי העיקרי מתחיל כאשר אנו חווים טראומה או אירוע טראומטי.

 

טראומה בעולם ה- EMDR תוגדר ככל אירוע טראומטי בחיינו – החל מתאונה קשה או פיגוע עד אירוע קל יותר בו אבא צעק עלי ואמר "אתה לא שווה כלום". 

על פי שיטת טיפול בעזרת EMDR, כל זיכרון מקודד על פי 4 ערוצים:


1. תמונה
2. רגש,
3. מחשבה
4. תחושה בגוף.

 

כך למשל אדם שעבר תאונת דרכים, התמונה תהיה הרגע בו הוא קולט שהוא הולך להתרסק והמשך האירועים שהוא זוכר, המחשבה – אני חסר אונים ואשם, הרגש – פחד, והתחושה בגוף - לחץ בחזה.

 

אז תכלס, איך עובד הטיפול באי אם די אר?

 

טיפול באמצעות תנועת עיניים? זה עובד ככה: המטופל מתרכז בתמונה, ובחוויה החושית של אירוע מסוים, בכל ארבעת הערוצים שהזכרנו (תמונה, רגש, מחשבה, ותחושה בגוף)  כדי להעלות ולהציף את החוויה הטראומטית.

 

המטפל מבצע לפני המטופל גרייה בי-לטרית (דו-אונתית) על ידי ראיה, מגע, או שמיעה.

 

הגירוי בדרך כלל יהיה הבקשה מן המטופל לעקוב אחר תנועת ידו מצד לצד, כדי ליצור תנועות עיניים מצד לצד (ראה בתמונה למטה).

 

לעיתים אלו יהיו טפיחות לסירוגין על משני צידי הגוף של המטופל, או הפעלת גירוי כמו צליל שנע לסירוגין בין אוזן ימין לשמאל.

 

נדגיש כי למרות תנועות העיניים באמצעותן מתבצע הטיפול, הטיפול לא הוא לא טיפול היפנוטי בשום צורה.

 

מדובר על טיפול באמצעות תנועת עיניים שככל שהוא מתקדם - עוצמת החוויה והאמונה השלילית לגבי עצמו יורדת בהדרגה, ועוצמת האמונה החיובית של האדם לגבי עצמו עולה.

 

אם בתחילת הטיפול המטופל הרגיש: כאב, אשמה וכיוון בבטן, נצפה שבסוף עיבוד מוצלח, הוא יצליח להרגיש: שלווה, השלמה, מחשבה שאני בסדר, וחום נעים בגוף.

 

יש כמה הסברים לדרך בה השיטה פועלת אך עד היום אף אחד מהם לא הוכח באופן מוחלט.

 

ייתכן ותנועות העיניים קשורות לתנועות העיניים המהירות המתבצעות בזמן חלימה, וייתכן שבזמן הטיפול נוצר קשר בין האונה הימנית לשמאלית  - דבר המאפשר את תהליך העיבוד.

 

יש מחקרים שמראים כי מצאו שינוי בפעילות המוח לפני ואחרי טיפול EMDR.

 

כמה זמן נמשך טיפול בטראומה בEMDR?

התשובה לשאלה זו תהיה כמו תמיד שזה תלוי... אם האדם עבר אירוע טראומטי נקודתי וחד פעמי הטיפול עשוי להימשך בין פגישה אחת למספר פגישות.

 

עם זאת, אם מדובר באירועים רבים, כמו למשל מלחמה ממושכת, או התעללות רבה שנים, יידרש משך זמן ממושך יותר לטיפול.

 

בנוסף לכך לפי שיטת טיפול בעזרת EMDR ייתכן ויש אירוע חד פעמי כמו תאונה, ש- "יושב" על אירועי חיים וילדות קודמים, וכאן נדרש לשוב לעבד אירועי עבר נוספים, כדי להצליח בטיפול האירוע בהווה.

 

למשל יכול להיות שמישהו מרגיש אשם בתאונת דרכים שקרתה לו, אך חווית האשמה שואבת את כוחה מאשמה שלו על אדם שפגע בו לפני שנים רבות.

 

למה אני כל כך אוהב את האי אם די אר?

היתרון של טיפול EMDR על פני גישות טיפול אחרות בטראומה, הוא שטיפול בטראומה בדרך כלל דורש מאיתנו להעלות ולחזור שוב ושוב על סיפור הטראומה, תהליך שעבור רבים הוא לא פשוט ולא קל, ומביא לעיתים לנשירה מהטיפול.

 

בגישת ה- EMDR האדם רק מעלה את הזיכרון, והתהליך כמו מתבצע מאליו. דבר נוסף שיפה פה, הוא שהשליטה בקצב של הטיפול נמצאת בידי המטופל, והוא מבצע את כל העבודה.

 

בנוסף בטיפולים קלאסיים בטראומה, רבים יגדירו כטראומה רק אירועים קשים מאוד ומסכני חיים.

 

בטיפול בשיטת אי אם די אר אפשר לעבוד על כל אירוע שמטריד את מנוחתנו, גם אם הוא נראה לכאורה כאירוע הקטן והשולי ביותר.

 

אני יודע שקצת קשה להבין מה זה EMDR, לכן אני ממליץ למי שמתעניין להגיע ולהתנסות בכמה טיפולים, וטיפול אחד שווה אלף מילים ומיליון הסברים.

בהצלחה!

יצירת קשר טיפול CBT באינטרנט
  • Facebook Social Icon