top of page

טיפול ממוקד

הטיפול של המאה ה- 21: מקסימום תוצאות, מינימום זמן

טיפול ממוקד - האתגר לאורך השנים

אחד האתגרים, שעומד כיום בפני כל מטפל במאה ה21, הוא הרצון לתת טיפול שהוא מצד אחד מעמיק אך מצד שני ממוקד ויעיל.

 

כיום בדור אינסטנט כולם מבקשים תוצאות מהירות, גם עבור אלו שחווים בעיות מורכבות ומעמיקות.

 

הפסיכואנליטיקאים הקלאסיים נהגו לערוך טיפול של 4 מפגשים בשבוע, אך נראה שיחסית להשקעה הכספית והאנרגטית הרבה שמושקעת בטיפול כזה – לא הוכחה יעילותו וכדאיותו של טיפול כזה.

 

גם טיפול של פעם בשבוע, עשוי להתארך ולהתפזר, אל מרחבי נפשו הרבים של הפונה, וכך עשוי לעיתים לחטוא למטרה, וליצור תסכול רב, יחד עם השגת תוצאות מועטות.

 

גישות הטיפול שפותחו בשנים האחרונות, מגמתן להשיג את התוצאה הטובה ביותר בטיפול, בלי לוותר על היותו של הטיפול משמעותי ומעמיק ובעל תוצאות לאורך זמן.

טיפול ממוקד במאה ה- 21

בשנים האחרונות פותחו גישות רבות לטיפול ממוקד. יותר ויותר מטפלים לומדים ומתוודעים לגישות הללו כיום, אם כי עדיין לא מספיק, ויש שעדיין מחזיקים בגישות ישנות וקלאסיות יותר.

 

מתוך ניסיוני בקליניקה, בחרתי לעבוד בגישות הטיפול הממוקדות שאפרט כאן.

 

אמנם, אני מאמין שאין פתרונות קסם, ולבעיה משמעותית שנמשכת זמן רב, יידרש טיפול מעמיק, ולכן אני עוסק בדרך כלל בטיפולים בטווח הקצר והבינוני (וגם הארוך בעת הצורך), זאת יחד עם שמירה על מיקוד הטיפול.

 

בנוסף לכך אין גישה אחת שמתאימה לכל אחד, ואני משתדל להיות גמיש ויצירתי, ולהתאים לכל אחד את הגישה או הגישות שמתאימה לו ביותר, במקום בו הוא נמצא להשגת מטרותיו.

 

לעיתים, באמצעות המיקוד תושג תוצאה טובה אף יותר, מאשר בטיפול "מפוזר" יותר.

אני עוסק במספר תחומים של טיפול ממוקד:

1. טיפול דינמי ממוקד

 

הטיפול הדינמי הממוקד מגיע ממשפחת הטיפול הפסיכואנליטיים המעמיקים, אך בשונה מהם, בגישה זו מתמקדים ומזהים סוגיה מרכזית שמעסיקה את האדם.

 

על קושי זה להיות קשור לכאב ולקושי המרכזי בגינו מגיע הפונה.

 

זאת מתוך ההבנה המעמיקה כי פתרון של אתגר זה יהווה את השורש ויפתח את השער לשאר הקשיים וההתמודדויות של האדם בשאר תחומי החיים.

 

ההתמקדות בסוגיה זו, שחורזת את הטיפול לאורכו ולרוחבו, מסייעת במיקוד של הטיפול המעמיק, ומחזקת את ההתקדמות והשגת המטרות לשמן הגיע המטופל.

2. טיפול קוגניטיבי התנהגותי

 

טיפול ממוקד מסוג זה זה מתמקד באופן ישיר במחשבות ובהתנהגות של האדם, גם מבלי הצורך לגעת ולדעת את כל הגורמים שיצרו את הבעיה, או לחשוף את הצדדים הלא מודעים של הבעיה.

 

על ידי זיהוי ושינוי של מחשבות והתנהגויות – אפשר להתחיל וליצור את השינוי המהיר והאפקטיבי ביותר בחיינו. למד עוד כיצד מטפלים ב CBT

 

3. טיפול EMDR 

 

בטיפול ממוקד מסוג אי אם די אר ניגש ישירות לזיכרון הטראומטי ומתבצע באופן ישיר עיבוד לזיכרונות של האדם.

 

גישה זו מאפשר לגעת ולזהות בפגישה אחת זיכרונות ילדות רבים, שייתכן ולא זכרנו את קיומם, ולעבור איתם תהליך באופן ממוקד.

 

אפשר לקרוא יותר על הגישה בדף המפרט: מה זה EMDR.

 

 

4. טיפול גוף ונפש

כיום כבר רוב המטפלים מכירים בכך שלכל זיכרון נפשי יש גם זיכרון גופני וחוויה גופנית שנלווית אליה. במצבי לחץ או מצוקה או טראומה הגוף והתאים מתכווצים.

 

עם זאת, למרות המגמה החיובית, מטפלים רבים עדיין נמנעים מלעסוק ולדבר על החוויה הגופנית כיוון שהם חוששים מכך או לא יודעים כיצד לעשות זאת.

 

הטיפול הממוקד בחוויה הגופנית מאפשר לנו לגעת בכאב ובקושי גם מעבר למילים, וכך להשיג תוצאות מהירות יותר, אך פחות חשוב מעמיקות יותר. ניתן לקרוא כאן על טיפול שנוגע.

קרא עוד על גישות הטיפול הקיימות כיום:

bottom of page