האם יכול להיות שטיפול פסיכולוגי בזום אונליין יהיה יעיל יותר מפגישה רגילה?

טיפול פסיכולוגי בזום בימי הקורונה


עכשיו בתקופת הקורונה כולנו עברנו לגור בתוך אפליקציית הזום, ואני מודה שגם היא הפכה להיות הבית השני שלי.


אני עושה המון טיפולים נפשיים בזום (Zoom Cloud Meeting Therapy), ישיבות צוות, הדרכות, השתלמויות ועוד. ועדיין כולם מרגישים שמשהו חסר. המפגש האנושי הבינאישי בוודאי חסר.


אין צורך להכביר במילים כדי להסביר את קשיי הבידוד והבדידות. אבל מצד שני מעניין לראות שיש גם כל מיני מפגשים שמתאפשרים שאחרת לא היו מתאפשרים. למשל עם אנשים שגרים רחוק, עסוקים מאוד.


בפיסקה הבאה אסקור בקצרה את המשמעות של קביעת המקום ביהדות, ולאחר מכן נסביר איך טיפול פסיכולוגי בזום, שלכאורה אין לו מקום, יכול דווקא מהסיבה הזאת להתגלות כיעיל לא פחות, ולפעמים אפילו יותר.סוגיות טיפוליות שבין אדם למקום


קביעת מקום קבוע לתפילה ידועה כדבר בעל חשיבות רבה ביהדות בכלל ובטיפול פסיכולוגי בפרט.


במסכת ברכות (ו:) נאמר: "הקובע מקום לתפילתו - אלוהי אברהם בעזרו". ישנה חשיבות רבה לקביעות כיוון שהיא מאפשרת את המפגש התדיר ואת הייחוד עם הבורא.


ידוע ש- "מקום" הוא אחד משמותיו של הקב"ה ושם הוי"ה כשהוא כפול כל אות במקומה, עולה בגימטריא "מקום" ( י x י + ה x ה + ו x ו + + ה x ה = מקום).


המהר"ל מסביר: "כל דבר שיש לו מקום - הוא חזק מאוד, שהוא כמו האילן שיש לו שורש נטוע במקום אחד, שאף כל הרוחות באות אין מזיזין אותו ממקומו, וזה הקובע מקום לתפלתו, יש לו נטיעה ודיבוק אצל השם יתברך לגמרי" (נתיב העבודה, פרק ד').


מצד שני אנו רואים במשנה בברכות כי מול ההלכה שיש להתפלל בזמנים קבועים, המשנה מביאה דעה שמאזנת לכיוון ההפוך וסוברת ש"העושה תפילתו קבע אין תפילתו תחנונים", דווקא הקביעות לא מאפשרת את הספונטניות והמפגש האותנטי עם הבורא.


לכן החסידים נהגו להוסיף לתפילות הקבועות את ההתבודדות, התפילה הספונטנית מהלב.


שמשולה לנסיעה בכבישים הלא סלולים, כי בדרך הראשית אורבים השודדים. מעניין שיש אנשים שקובעים לעצמם מקום גם להתבודדות וכך בתוך החוסר מקום נוצר גם מרחב של מקום.


רבי נחמן מברסלב, שנדד הרבה בחייו, מבטא את הרעיון של מפגש עם האל שהוא מעבר למקום, וזו לשונו המופלאה : כְּשֶׁיֵּשׁ לְהָאָדָם לֵב, אֵין שַׁיָּך אֶצְלוֹ מָקוֹם כְּלָל, כִּי אַדְּרַבָּא, הוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם וְכוּ', כִּי הָאֱלקוּת הוּא בַּלֵּב, כְּמוֹ שֶׁכָּתוּב: "צוּר לְבָבִי", וְאֵצֶל הַשֵּׁם יִתְבָּרַך נֶאֱמַר: "הִנֵּה מָקוֹם אִתִּי", שֶׁהוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם, וְאֵין הָעוֹלָם מְקוֹמוֹ, נִמְצָא, מִי שֶׁיֵּשׁ לוֹ לֵב יִשְׂרְאֵלִי, אֵין רָאוּי לוֹ לוֹמַר שֶׁמָּקוֹם זֶה אֵין טוֹב לְפָנָיו, כִּי אֵין שַׁיָּך אֶצְלוֹ מָקוֹם כְּלָל, כִּי אַדְּרַבָּא הוּא מְקוֹמוֹ שֶׁל עוֹלָם, וְאֵין הָעוֹלָם מְקוֹמוֹ כַּנַּ"ל" (ליקוטי מוהר"ן תנינא תורה נ"ו).

אפשר לראות את המתח בין הגישות השונות, כהבדל בין המשכן שהוא נייד ובכל מקום אליו נוסעים שם שוכנת השכינה, לבין התביעה לבנות את בית המקדש, בית עולמים, במקום אחד קבוע, ובו שוכנת השכינה, וממנו כל התפילות "עולות" לשמיים.


קביעות מקום בטיפול: אין לך אדם שאין לו מקום


גם בטיפול קביעת מקום הטיפול, מאפשרת ביטחון, יציבות ויוצרת אמון. המקום הוא המסגרת של הטיפול, ובתוך המרחב הזה מתאפשר ה- "קסם" וחדר הטיפולים הוא מעין ה- "רחם" שמאפשר לידה של משהו חדש.


פעם הייתי בחדר טיפול שהיה במקלט מתחת לפני האדמה, שכדי לרדת אליו היו כ20 מדרגות. שם ההרגשה היתה חזקה אף יותר, שירדנו יחד למקום עמוק בתוך הנפש.


בקרב הפסיכולוגים נהוג להאמין שהקביעות של החדר חשובה מאוד, וכאשר המטפל עובר דירה או חדר, זה מעבר שעשוי לערער את המטופל ולפגוע בטיפול.


כאשר אנחנו פוגשים פסיכולוג אונליין בסקייפ, המקום שאנחנו קובעים לטיפול הוא החדר שאנחנו מתחברים ממנו. אני תמיד מתחבר מאותו מקום, אך אצל המטופלים יש כאלו המשנים מדי פעם את מקומם.


הם מתחברים לפעמים מהסלון, לפעמים מחדר השינה, לפעמים מהגינה, לפעמים הם עוברים דירה, לפעמים אפילו מהבסיס בשירות המילואים.


ייתכן והחשיבה הראשונית תהיה - טיפול פסיכולוגי בזום הוא פחות יציב כיוון שאין לו מקום. כמובן שיש אמת בנקודה זו, אך אפשר גם לראות את הדברים אחרת.טיפול פסיכולוגי בזום (Zoom) - הטיפול המומלץ לאנשים שאין להם מקום


אני רוצה להציע כאן נקודת מבט נוספת. יש מטופלים רבים שהחוויה שלהם היא שאין להם מקום בעולם. זה עשוי להיות חוסר מקום פיזי, או גם חוסר מקום נפשי.


בהחלט יצא לי לפגוש לא מעט כאלה. אולי הם גרים שנים רבות במקום אחד, אך הם מרגישים שעדיין לא מצאו את מקומם.


אולי הם עוברים מבית לבית, מגבעה לגבעה, מעיר לעיר, מדירה לדירה.


לפעמים הם גם מחליפים בחייהם משפחות, עוברים גם מאישה לאישה או מגבר לגבר ללא בן זוג קבוע וכו'.


עבורם דווקא חדר הטיפולים הקבוע - הוא חדר שקשה להגיע אליו. הוא מקובע, סוגר ולא מאפשר. הוא יוצר חוויה של איבוד שליטה.


עבור רבים מהם יש פחות יציבות למטפל שגר בעיר מסוימת, כי הם תמיד ניידים, והם יודעים שאם יתחייבו לטיפול בעיר אחת - הטיפול שלהם לא יוכל להימשך.


במהלך טיפול נפשי אונליין, אנחנו מגלים שיש אנשים שאצלם דווקא חוסר המקום הקבוע, מאפשר את המקום. המקום שמתהווה עבורם הוא "חדר" המפגש הווירטואלי בזום. זה המקום שלהם בעולם.


דווקא היכולת לתקשר מכל מקום שנמצאים בו, מאפשר אפילו יותר ממצב בו היינו יושבים יחד באותו חדר. זאת מכיוון שהמפגש עם מקום קבוע, משחזר עבורם את הקושי להיות במקום אחד, הקושי להתחייב למקום אחד.


יתר על כן, הטיפול במקום קבוע לעיתים משחזר את החוויה שבעצם אין להם מקום, וכך באופן פרדוקסלי חוסר המקום מאפשר להם לעצב את המקום שלהם.


בזמן הקורונה מטופלים רבים מדווחים שעכשיו הם מרגישים נורמליים הרבה יותר, כיוון שעכשיו בעצם לכולם אין מקום, כולם אבודים, מבולבלים ומבודדים.


הטיפול בסקייפ מאפשר להם להמשיך לנוע ממקום למקום, בלי שיחושו חנוקים. כך אט אט דרך הארעיות והגמישות של הטיפול הפסיכולוגי בזום, האדם שמרגיש לראשונה משוחרר יותר, הוא יכול להתחיל לפתח הקשבה לשיח הפנימי של עצמו. כך דווקא האמורפיות מייצרת ביטחון.


גם מטופלים שלא רגילים להיות כה ניידים, יכולים ליהנות מהביטחון של בחירת מקום הטיפול שמתאים להם, ומן הידיעה שהמטפל "ילך איתם לכל מקום". יש בהיבט זה חיזוק רב של חווית השליטה של המטופל בחיים שלו, והחירות לעצב לעצמו את המקום שלו.מבוקש מקום שקט עליו תונח הנפש - לכמה רגעים בלבד


חשוב לציין שגם בתוך "חוסר המקום" צריך שהמקום יענה לתנאים בסיסיים שיאפשרו את המפגש. כאשר אנשים בוחרים חדר לא מתאים לטיפול אונליין, שיש בו הפרעות, או שלא מכבד את המפגש שלנו, כמובן שאציין זאת, ונפתח זאת לדיון.


השאלה האם מקום מסוים מתאים לטיפול, תלויה מאוד במצב של אותו אדם. כך אישה חולה שלא יכולה לקום, המקום המתאים ביותר למפגש הזום, יהיה לפגוש אותה כשהיא שוכבת במיטתה, בעוד עבור אדם אחר, המקום הזה יהיה פחות הולם.


יש אנשים שהרכב שלהם הוא המקום השקט והבטוח ביותר עבורם וממנו הם מעדיפים להתחבר. אפשר ללמוד הרבה מהמקום שכל אחד בוחר להתחבר ממנו.


למשל אדם שמתחבר מחדר שיש בו הפרעות, עשוי לבטא את הקושי שלו לכבד את עצמו, או את האתגר שלו להציב את הגבולות שחשובים לו.


המשא ומתן שלי עם המטופלים על המקום שמתאים לטיפול, מהווה חלק אינטגרלי מהתהליך הטיפולי, בו המטופל זוכה לעצב את מקום הטיפול שמתאים לו.


כיום מסיבות שונות, הקליניקה הפיזית שלי היא בחדר יחסית קטן. כשבחרתי את החדר, עמדה בפני גם הצעה של חדר גדול ומפואר מאוד, עם אריחים, וילונות ורהיטים עתיקים שנראה היה שנלקחו מהקליניקה של פרויד, או מחדר עבודה במאה ה-16.


בסופו של דבר לא בחרתי בחדר המפואר, כיוון שהרגשתי שדווקא המרחב הגדול לא יאפשר לאנשים את המקום, להביא את עצמם כפי שהם. אך למרות שהחדר כיום לא ענק, יש בו הרבה מרחב לבאים, ו- "מעולם לא אמר אדם - צר לי המקום".


אז מה מתאים לכם? טיפול פרונטלי? טיפול בזום? טיפול בסקייפ אונליין?


לסיכום אומר, שאני שמח שזכיתי ללוות רבים בתהליך המיוחד הזה, מקרוב ומרחוק. זה קרה כמעט בלי משים, אך הנה עברתי מעיסוק בטיפול פסיכולוגי בירושלים בלבד למטפל גלובלי שמלווה אנשים בכל רחבי הארץ והעולם.


ראיתי אנשים יוצאים מבית בו הם חווים אלימות, לבתים בטוחים, בעוד הטיפול מלווה אותם. "עברתי" איתם דירות. "טיילתי" איתם במקומות שונים בעולם. ולפעמים אז זכיתי לראות אותם מוצאים את המקום בו הם בוחרים לשכון.


אני יודע שטיפול כזה יכול להתאים לרבים, אך כשם שאנשים שונים כך הצרכים והרצונות שלהם שונים. אז מה מקום הטיפול המתאים לכם? אשמח לשמוע בהערות למטה - מה דעתכם?

יואב אריה לוי - טיפול מחובריצירת קשר טיפול CBT באינטרנט

אשמח לשמוע ממך!

לשיחת ייעוץ ללא תשלום

717 92 72 055

  • Facebook Social Icon
  • YouTube

ליצירת קשר מהירה

סרקו את הקוד