האם יכול להיות שטיפול פסיכולוגי בזום אונליין יהיה יעיל יותר מפגישה רגילה?

טיפול פסיכולוגי בזום בימי הקורונה


עכשיו בתקופת הקורונה כולנו עברנו לגור בתוך אפליקציית הזום, ואני מודה שגם היא הפכה להיות הבית השני שלי.


אני עושה המון טיפולים נפשיים בזום (Zoom Cloud Meeting Therapy), ישיבות צוות, הדרכות, השתלמויות ועוד. ועדיין כולם מרגישים שמשהו חסר. המפגש האנושי הבינאישי בוודאי חסר.


אין צורך להכביר במילים כדי להסביר את קשיי הבידוד והבדידות. אבל מצד שני מעניין לראות שיש גם כל מיני מפגשים שמתאפשרים שאחרת לא היו מתאפשרים. למשל עם אנשים שגרים רחוק, עסוקים מאוד.


בפיסקה הבאה אסקור בקצרה את המשמעות של קביעת המקום ביהדות, ולאחר מכן נסביר איך טיפול פסיכולוגי בזום, שלכאורה אין לו מקום, יכול דווקא מהסיבה הזאת להתגלות כיעיל לא פחות, ולפעמים אפילו יותר.סוגיות טיפוליות שבין אדם למקום


קביעת מקום קבוע לתפילה ידועה כדבר בעל חשיבות רבה ביהדות בכלל ובטיפול פסיכולוגי בפרט.


במסכת ברכות (ו:) נאמר: "הקובע מקום לתפילתו - אלוהי אברהם בעזרו". ישנה חשיבות רבה לקביעות כיוון שהיא מאפשרת את המפגש התדיר ואת הייחוד עם הבורא.


ידוע ש- "מקום" הוא אחד משמותיו של הקב"ה ושם הוי"ה כשהוא כפול כל אות במקומה, עולה בגימטריא "מקום" ( י x י + ה x ה + ו x ו + + ה x ה = מקום).


המהר"ל מסביר: "כל דבר שיש לו מקום - הוא חזק מאוד, שהוא כמו האילן שיש לו שורש נטוע במקום אחד, שאף כל הרוחות באות אין מזיזין אותו ממקומו, וזה הקובע מקום לתפלתו, יש לו נטיעה ודיבוק אצל השם יתברך לגמרי" (נתי