טיפול פסיכולוגי און ליין: איך הפכתי את החסרונות של טיפול פסיכולוגי מקוון בזום ליתרונות! -שיעור לחיים


פסיכולוג און ליין: טיפול דור 3

בשנים האחרונות, טיפול פסיכולוגי באינטרנט הולך ונעשה יותר ויותר נפוץ. למורת רוחם של חסידי הטיפול הנפשי הקלאסי - נראה שהוא כאן כדי להישאר!


נראה כי עם התקדמות בעולם הטכנולוגיה, התקשורת והמיחשוב זהו צעד מתבקש. בעולם העסקים מקיימים מזה שנים רבות פגישות בשיחות וידאו (Video Conference) חובקות עולם, ובשנים האחרונות טיפול פסיכולוגי מקוון נעשה יותר ויותר נפוץ.


טיפול פסיכולוגי באינטרנט נותן פיתרון נוח ונגיש לאנשים הגרים ביישובים מרוחקים, לישראלים הגרים בחו"ל ורוצים טיפול און ליין בעברית, לאנשים המרותקים למיטותיהם, לנכים ובעלי מוגבלויות שונות שמתקשים להתנייד, למטופלים שמעוניינים להיות מטופלים אצל מטפל ייחודי הגר רחוק ממקום מגוריהם, וגם בעצם לכל אחד שמעוניין בכך.איך עובד טיפול פסיכולוגי מקוון?

פסיכולוג און ליין יושב בקליניקה שלו ומתחבר למחשב. המטופל יושב בביתו או במקום שבו הוא מרגיש שהוא יכול לדבר בפרטיות.


אם אין במחשב מצלמה מובנית מחברים מצלמה חיצונית למחשב. מתחברים באמצעות אחת התוכנות לשיחות וידאו, כמו טיפול פסיכולוגי בזום או בסקייפ. ומקיימים שיחה טיפולית כאילו היינו יושבים בקליניקה.


מה פרויד היה אומר על טיפול פסיכולוגי מקוון?

כששוחחתי עם מטפלים שמעתי התנגדות רבה לטיפול און ליין. כששאלתי אותם למה הם מתנגדים, הם אמרו שהם לא יודעים אם טיפול פסיכולוגי בזום או בסקייפ יעבוד באותה מידה, ואין להם ניסיון בטיפול מסוג זה, או שקשה להם לראות את עצמם מטפלים בצורה כזאת.


נראה היה שההתנגדות של רובם לא נבעה מסיבה מקצועית או מניסיון שלילי, אלא נבעה בעיקר משמרנות, חשש, חוסר היכרות, וחוסר העזה להתנסות במשהו שלא נעשה בעבר, שהרי לא כך טיפל פרויד.


טיפול פסיכולוגי און ליין

פרויד לעומתם, דווקא היה חדשן בתקופתו, והעז להתנסות בטכניקות טיפול חדשות.


במהלך חייו הוא שכלל, שדרג ושינה את הגישה שלו ללא הרף ועודד דיון ופולמוס פתוח על יסודות ועקרונות הפסיכואנליזה.


פרויד נסע לא פעם מעבר לים כדי להרחיב את הידע שלו. אני בטוח שאם הייתה לו אפשרות, הוא בהחלט היה מתנסה בפסיכותרפיה אונליין ובכך היה הופך לפסיכולוג אונליין הראשון בהיסטוריה.


דווקא בתקופת הפסיכואנליזה הקלאסית - בה המטופל שכב על מיטה בזמן הטיפול, בלי שהוא רואה את המטפל, והמטפל שאף להיות כמה שיותר אובייקטיבי ובלתי נראה, ייתכן והטיפול מרחוק, דווקא היה נחשב כיתרון.


טיפול בסקייפ: איך הכל התחיל?

גם אני בתור מטפל שעוסק גם בטיפול גוף נפש, חששתי בהתחלה לטפל בטיפול פסיכולוגי מקוון שהוא טיפול שאין בו מפגש פיזי.


אך כיוון שהיה ביקוש לכך, התחלתי לפגוש אנשים בשיחות וידאו, והופתעתי לטובה מהתהליכים המשמעותיים שראיתי שאנשים עוברים, למרות המרחק הפיזי מהמטפל.


אכן בשיחת וידאו, רואים רק את החלק העליון של האדם שמדברים איתו, אך בשיחה כזאת כן עוברות תמונות מחשבות, ורגשות - ואט אט הולך ונוצר קשר טיפולי משמעותי, שמביא את המטופלים לתהליכי צמיחה משמעותיים.


מטפלים רבים סיפרו לי כי התחילו בטיפול בסקייפ כשמטופל שלהם נסע לחו"ל או עבר דירה - ומאז הם ראו "כי טוב" ועובדים כך עם מטופלים נוספים.


אם כן, השאלה כיום אינה האם טיפול פסיכולוגי בזום או בסקייפ הוא מוצר שקיים, אלא האם הוא כדאי? למי הוא מתאים? ומהם יתרונותיו וחסרונותיו? על כך בפסקה הבאה.


יתרונותיו של טיפול פסיכולוגי בסקייפ - גמישות וביטחון אישי


ביטחון: אין כמו בבית

אני רוצה להתייחס כאן למאפיין של טיפול פסיכולוגי און ליין, שמהווה גם יתרון, הלא הוא היותו של הטיפול מתקיים בביתו של המטופל.


ביתו של האדם מהווה המקום הבטוח שלו, מקום בו הוא מרגיש ביטחון רב יותר. כאשר אדם נמצא בסביבה הטבעית שלו, במקום בו הוא מרגיש בטוח, קל לו יותר להיפתח, והוא מרגיש פחות מאוים.


הימצאות במקום הבטוח, יכולה לאפשר הנעה והתחלה קלה יותר של הטיפול, ליצירה של ברית טיפולים איתנה בהמשך.נוסף לכך, יש אנשים שבשלב הראשון של הטיפול נמצא בחרדה כה גדולה, עד כי הם חוששים להגיע לקליניקה של המטפל, וטיפולים אונליין יכולים להוות פיתרון מצוין למקרים כאלה.


כבר קרה לי שמטופלת הפסיקה את הטיפול כיוון שלא העזה להגיע למפגשים.


היא סבלה מריבוי טראומות, מותו של אביה, יחד עם תאונת דרכים, וטיל שנפל סמוך לביתה - הכריעו אותה והיא נעשתה שבורה ומדוכאת.


לו הייתי מודע מודע לאפשרות של טיפול נפשי בסקייפ או טיפול נפשי בזום באותה תקופה, ייתכן והייתי מצליח לעזור לה להתקדם מהמקום המורכב שהיתה בו.


כך באופן פרדוקסלי ייתכנו בהם מצבים, שדווקא חוסר המפגש - הוא שמאפשר בסופו של דבר מפגש, והתפתחות קשר טיפולי משמעותי.


גמישות גיאוגרפית: הפסיכולוג מגיע אליכם הביתה

יתרון נוסף שהזכרנו לעיל, הוא הגמישות הרבה שטיפול כזה מאפשר. כך למשל, ישראלים שנמצאים מעבר לים, אנשי עסקים שאין להם מקום מגורים קבוע, אנשים עם מוגבלויות וכו' - יכולים כעת לקבל טיפול פסיכולוגי און ליין או טיפול פסיכולוגי בזום.


יצא לי לטפל במטופלים שגרים ביישובים מרוחקים בארץ, או שחולים במחלות כרוניות קשות, שבדרך זו הפגישה בינינו התאפשרה.


נוסף לכך, אם עולה צורך לפגוש מטפל בעל מומחיות בטיפול בתחום ספציפי, המתגורר רחוק מבית הלקוח, יוכל לפגוש פסיכולוג און ליין - פסיכולוג בסקייפ או פסיכולוג בזום.


חסרונותיו של טיפול פסיכולוגי אונליין - האם גם בטיפול נפשי באינטרנט יש "פקקים"?

החיסרון העיקרי כמובן של מפגש עם פסיכולוג בסקייפ או פסיכולוג בזום, הוא החסר במפגש האישי והישיר. כמובן שאין תחליף למפגש בינאישי ישיר עם אדם, גם אם הוא מעלה את רמת החרדה בשלב הראשון.


כשאנו פוגשים מישהו באופן אישי, אנו קולטים מידע רב יותר, ויש דברים שקולטים לפעמים רק כשפוגשים אדם באופן פיזי.


נוסף לכך, לפעמים עשויים להיות קשיים, הפרעות או ניתוקים באינטרנט - והם מהווים את ה-"פקקים" בדרך למפגש שמקשים על המפגש להתקיים.


יש גם שיטענו שבטיפול נפשי מרחוק - תהליכים מעמיקים של טיפול דינמי, כמו העברה, השלכה וכו' - יווצרו בעוצמה מעט חלשה יותר.


בהקשר זה אציין, כי מנסיוני הקליני, אני רואה כי בטיפול פסיכולוגי און ליין נוצרת ברית טיפולית חזקה לא פחות, ורבים מתגייסים ומתחייבים לתהליך הטיפול בצורה מעמיקה משמעותית.


גם לגבי התהליכים הנפשיים, אני רואה שבסופו של דבר לאורך זמן, הכל עולה וצף בטיפול, וכל הרגשות הקשים יעלו ויצופו במוקדם או במאוחר גם אם אנחנו פיזית רחוקים אחד מן השני.


בהתבוננות נוספת - אפשר לומר שדווקא קלות המפגש הרבה, המתקיים מהכורסה בבית, יכולה לגרום למטופל להתייחס קצת פחות ברצינות לטיפול, מאשר לטיפול שהיה מתאמץ כדי להגיע.


לכן, דרך אגב, טיפול פסיכולוגי און ליין או לצורך העניין טיפול פסיכולוגי בזום / טיפול פסיכולוגי בסקייפ מתומחר אצלי באותו המחיר משעה של טיפול בקליניקה, כיוון שאני רואה בזה טיפול לכל דבר, וחשוב לי שאלו שבוחרים בטיפול פסיכולוגי באינטרנט, יתייחסו לכך באותה הרצינות של טיפול רגיל, ולא כדרך לחיסכון כלכלי.


בנוסף עבור מטופלים הנמצאים במצבים נפשיים קשים יותר, למשל של סערת רגשות, בכי, ניתוק - המטפל יתקשה יותר להכיל ולסייע במצב כזה. במצבים כאלו, אמליץ להגיע לקליניקה, כדי שאוכל לעזור.


לפגוש פסיכולוג אונליין: איך להפוך חיסרון ליתרון

כל חיסרון בחיים עשוי להיות גם יתרון, וכל יתרון עשוי להוות יתרון. כשאנחנו נתקלים בחיינו ובעצמנו בחיסרון - נתונות לנו 2 אפשרות.


האחת להתלונן ולהתמרמר על כך, והשניה - לראות כיצד אנו יכולים לנצל ולרתום חיסרון זה לטובתנו.


אני רוצה להראות כאן כיצד אפשר לגייס את החסרונות של טיפול פסיכולוגי בסקייפ או טיפול פסיכולוגי בזום ולנצל אותם לטובתנו כדי לקדם את הטיפול.


התייחסות לסביבה הטבעית של האדם

כיוון שבאופן יוצא דופן מאשר בטיפול הקלאסי, בטיפול פסיכולוגי און ליין, האדם נמצא בביתו, המפגש באינטרנט מספק למטפל הצצה לסביבה הטבעית של האדם.


לכן נוכל להתייחס למה שקורה בבית, לחדר ממנו הוא בוחר להתחבר, להתמודדות שלו עם אנשים המפריעים לו בזמן הטיפול, להתמודדות עם ניתוקים וקשיי חיבור שונים.


כבר יצא לי לדבר עם מטופלים שכעסו או צעקו על מי שהפריע להם, שוויתרו בקלות כאשר לא הצליחו להתחבר. הימצאות זו אונליין "בעולם האמיתי" מזמנת לנו הזדמנות לדבר על מה שאנחנו רואים שקורה. כל יכולנו לדון אונליין בדרכי ההתמודדות עם המצבים שנתקלנו בהם.


בין השאר נוכל למשל לדבר על הריהוט שבחרו לקשט בו את דירתם או על דברים אחרים שנראים ברקע. פעמים רבות, ההימצאות בבית מאפשרת גם להציג בזמן אמת ספר או פריט רלוונטי שאנחנו מדברים עליו, שקשור לטיפול.


כבר קרה שמטופל פעם הוציא גיטרה וניגן שיר שהיה קשור למה שהרגיש, דבר שכנראה לא היה קורה בטיפול רגיל, אך כאן היה משמעותי ומרגש, ותרם להתקדמות הטיפול.


בדרך זו החיסרון של ההימצאות בבית, עשוי להיות בשבילנו דווקא דבר שמסייע להתקדמות הטיפול.


נקודה נוספת משמעותית להתייחסות היא המקום ממנו מתחבר המטופל. על אף שאני מבקש לעשות מאמץ להתחבר תמיד מאותו המקום, יש אנשים שמתחברים ממקומות שונים.


כך יוצא לי לדבר עם אנשים מסוימים, פעם מתל אביב, פעם מחיפה, מברצלונה, פעם מהמוסך, ולפעמים אפילו מהמילואים. הבחירה של אדם מאיפה להתחבר, אומרת עליו הרבה, ויכולה להוות נושא לשיחה.


עד כמה אדם מתאמץ להתחבר, מתי הוא מוותר, ומתי הוא מתאמץ יותר מדי? התנועה בין מקומות ואתרי חיבור שונים, יכולה אף היא להוות נושא לשיחה.


כך לעיתים המעבר למקום חדש תשקף התקדמות בטיפול, כמו יציאה מבית ההורים, או יציאה מדירתו של אדם שפוגע או מתעלל.


שימוש בטכנולוגיה לחיזוק התהליך הטיפולי

כלי נוסף שזמין לנו כאשר מדובר על טיפול פסיכולוגי בזום או טיפול בסקייפ הוא כמובן המחשב. כך נוכל לנצל את הטכנולוגיה לחיזוק המפגשים.


נוכל למלא מסמכים מקוונים ומשותפים יחד, לחפש בגוגל משהו שעלה בפגישה, או להשמיע שיר שדיברנו עליו בזמן הפגישה.


קרה לי לא פעם, שכאשר השמענו שיר נוסטלגי שהמטופל נזכר בו, הכניס אותנו חזק לאוירה, והניגון שחזק מאלף מילים, היווה נקודה של פריצת דרך בתהליך.

דבר זה מתאפשר דווקא בזכות השימוש במחשב שלא יהיה נגיש לנו בטיפול רגיל.


פסיכולוג בסקייפ
טיפול פסיכולוגי בסקייפ

טיפול פסיכולוגי בסקייפ - הדור הבא של הטיפולים?

אף על פי שאין תחליף למפגש פנים בפנים, טיפול פסיכולוגי און ליין הוא כיום עובדה קיימת, ונראה שהוא כאן כדי להישאר.


אם נדע לרתום את החסרונות שלו לטובתנו, ולבחור את המצבים בהם נכון להשתמש בו, טיפול און ליין עשוי להיות גם עבורנו הדבר ששינה את חיינו ובלעדיו לא היינו מתקדמים לאן שהגענו היום!


בהצלחה!

יואב אריה לוי

יואב אריה לוי
פסיכותרפיסט

"השמחה הפשוטה והכנה ביותר היא לגלות שמה שהיה נראה פעם כבלתי מושג - נתפס היום כמובן מאליו"

  • White LinkedIn Icon
  • White Twitter Icon
  • White Google+ Icon